Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Porządek” w budownictwie czynszowym

„Porządek” w budownictwie czynszowym fotolia.pl

8 lipca br. o godzinie 21.30 zakończyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. W posiedzeniu sejmowych połączonych komisji: Finansów Publicznych i Infrastruktury z ramienia wnioskodawcy uczestniczył Paweł Orłowski z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Co to za projekt?

Projekt ustawy stanowi finał wielomiesięcznych prac w przedmiocie budownictwa czynszowego. Jak przypomniał Minister, podstawowym celem proponowanych zmian legislacyjnych jest określenie takich podstaw prawnych, które umożliwiały będą rozpoczęcie realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego, w formie preferencyjnych kredytów i gwarancji nabycia emisji obligacji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Skutkiem projektu ma być wybudowanie budynków mieszkalnych dedykowanych na wynajem. Najemcami mają być osoby, które z jednej strony nie kwalifikują się do uzyskania prawa do lokali komunalnych (i socjalnych) z uwagi na zbyt wysokie dochody, z drugiej zaś strony – nie ma dla nich oferty mieszkaniowej na rynku „komercyjnym”, zarabiający od 1600 zł do 2800 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym, poinformował Minister.

Projekt ustawy stanowi fundament budownictwa tzw. czynszowego, a więc nastawionego wyłącznie na wynajem. Nie przewiduje się możliwości wyodrębnienia własności lokali w ramach budynku. Podmiotami uprawnionymi do budowania lokali mieszkalnych na warunkach określonych w ustawie będą towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe oraz spółki gminne.

Obrady Komisji

W toku dyskusji posłowie wyrażali swoje wątpliwości co do poszczególnych zapisów projektu. Poseł J. Lassota zgłosił uwagę, że niejasno określono stosowanie nowej ustawy do umów zawartych na „starych zasadach” - posłowie postanowili przyjąć poprawkę „porządkującą” zgłoszoną przez posła A. Litwińskiego.

Poseł G. Masłowska zgłosiła wniosek formalny o skierowanie projektu do prac w podkomisji z uwagi na złożoność problemu i konstrukcję zaproponowanych przez Ministerstwo rozwiązań. Wniosek nie został uwzględniony przez pozostałych członków Komisji.

Ostatecznie przyjęto sprawozdanie z prac Komisji. Na posła sprawozdawcę wytypowano A. Litwińskiego.

Pt., 10 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka