Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z Sejmu do KWRiST, czyli jak zatrzymać negatywną zmianę ustawy dla samorządów - skuteczna interwencja ZPP

Z Sejmu do KWRiST, czyli jak zatrzymać negatywną zmianę ustawy dla samorządów - skuteczna interwencja ZPP fotolia.pl

Połączone Komisje Infrastruktury oraz Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki procedowały w ostatnim czasie propozycję zmian w ustawie prawo budowlane. Projekt miał przejść pierwsze czytanie i zostać skierowany do dalszych prac jednak skuteczna interwencja ZPP oraz części posłów koalicji i całej opozycji skutecznie sprzeciwiła się niekorzystnym rozwiązaniom dla samorządów.

Projekt jest wynikiem prac posłów, którzy uznali, że prosta zależność między podatkami dotyczącymi wyciągów narciarskich przełoży się na wzrost liczby turystów. Zmiany jakie zostały przewidziane w ustawie dotyczą nowej definicji budowli, wprowadzenie tej poprawki przyczyni się do objęcia reżimem podatkowym tylko samych fundamentów konstrukcji wyciągów narciarskich, nie zaś jak do tej pory traktowania jej jako integralnej całości. Zmiana taka w oczywisty sposób przełożyła by się na zmniejszenie dochodów samorządu. Jedyną rekompensatą dla JST według uzasadnienia projektu były wpływ z podniesienia się ruchu turystycznego.

Posłowie wysłuchali przedstawionego uzasadnienia wprowadzenia zmian oraz stanowiska rządu. Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Podsekretarz Stanu Paweł Orłowski stwierdził, że w jego przekonaniu zmiana nie ma wpływu na przedmiot działania resortu i nic istotnego nie zmienia. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów, był jednak bardziej krytyczny i przedstawił swoją ocenę skutków regulacji w postaci dużego niedoszacowania i odbierania samorządom wpływów z podatków. Jednak zaznaczył, że powinny wypowiedzieć się w tym temacie same samorządy. Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak również zapowiedziała, że o zdanie w tym temacie trzeba zapytać samorządy, bo to one mogą na tej zmianie wyraźnie stracić. Do debaty przyłączyli się również inni posłowie z głosami zarówno przeciwnymi jak i idącymi w kierunku nadania projektowi dalszego biegu ze względu na potencjalne korzyści.

Do głosu włączył się również przedstawiciel Związku Powiatów Polskich, który powiedział, że ocena skutków regulacji w jej wymiarze finansowym jest negatywna. Zwrócił uwagę na utratę środków finansowych, które zasilają budżety JST, tym samym podziękował również posłom oraz przedstawicielom Ministerstwa Finansów za obronę podatków samorządów, które to powinny mieć możliwość regulować je same. Ekspert ZPP podał pod wątpliwość, zgodnie ze stanowiskiem Związku w tej sprawie, samą zmianę regulacji podatkowej poprzez zmianę ustawy prawo budowlane, uzasadnienie bowiem mówi tylko o skutkach podatkowych, a zasadne wydaje się również odniesienie się do skutków jakie może budzić zmiana w kontekście katastrofy budowlanej. Wyłączenie niektórych urządzeń technicznych z definicji budowli oznacza, że nie będą mieściły się one w definicji obiektu budowlanego. Tym samym może to nieść uzasadnione konsekwencje.

Niestety ani wnioskodawcy, ani przedstawiciele resortu odpowiedzialnego za infrastrukturę nie odnieśli się do w/w zarzutów. Pani adwokat reprezentująca stanowisko przedsiębiorców kolejek linowych, powiedziała, że ustawa jest jak najbardziej słuszna i pozwoli zwiększyć ruch turystyczny.

Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak zgłosiła wniosek o opinię KWRiST dotyczącą tego projektu ze względu na skutki finansowe, które są negatywne dla samorządów, Poseł Stanisław Żmijan zgłosił wniosek o dalsze procedowanie. Po przeprowadzeniu głosowania projekt trafi do KWRiST.

Pt., 10 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk