Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dłuższy termin na opiniowanie dla samorządów w specustawie - osiągnięcie ZPP

Dłuższy termin na opiniowanie dla samorządów w specustawie - osiągnięcie ZPP fotolia.pl
Odbyło się posiedzenie Komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, które miało za zadanie rozpatrzeć sprawozdanie podkomisji o poselskim projekcie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Z założeniami, które przyniesie regulacja można zapoznać się TUTAJ

Wcześniejsze prace nad projektem jak już opisywaliśmy przyniosły duże kontrowersje społeczności lokalnej Grodziska, gdzie przewidywany jest przebieg jednej z kluczowych linii do której zastosowanie ma mieć projekt. Na posiedzeniu Komisji pojawiła się duża grupa osób, reprezentująca ten właśnie region. W swoich wystąpieniach podkreślali, że są za rozwojem energetycznym kraju, tylko nikt ich nie poinformował w stosownym czasie o tym, że taka linia będzie przechodziła przez ich tereny. Nikt nie wytłumaczył im dostatecznie, dlaczego akurat wybrano ten region i jakie czynniki o tym zdecydowały. Mieszkańcy mieli też liczne argumenty na temat szkodliwości linii energetycznych zarówno w aspkecie zdrowotnym jak i w wymiarze typowo finansowym, który nie jest w ich mniemaniu wystarczający pod reżimem projektowanej ustawy. Nie spotkało się to jednak ze zrozumieniem ze strony posłów, po przeprowadzonej debacie natury ogólnej nad projektem, rozpoczęto prace nad przyjęciem sprawozdania. 
 
Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zaprezentował stanowisko Związku, które brało pod uwagi postulaty mieszkańców dotyczące w szczególności braku czasu na przeprowadzenie odpowiednich konsultacji. Biorąc pod uwagę, że Związek również rozumie potrzebę rozwoju sieci energetycznych, zaproponował poprawkę dotyczącą wydłużenia terminu na przeprowadzenie opiniowania przez jednostki samorządu terytorialnego. Argumentując wydłużenie terminu głosami niezadowolenia mieszkańców, które po wejściu w życie ustawy skierują się przeciwko samorządom. A te nie będą miały czasu na wysłuchanie ich opinii oraz podjęcie próby wyjaśnienia zasadności realizacji inwestycji.

Związek podnosił tę poprawkę już na etapie podkomisji jednak nie uzyskała ona wtedy aprobaty posłów. Na obecnym posiedzeniu Komisji powtórzona uwaga została, mimo niechęć przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, uwzględniona. Dodatkowy argument, który przekonał posłów, zaprezentowany przez przedstawiciela Związku, dotyczył wydłużenia terminu dla Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który w stosunku do pierwotnego projektu uzyskał 21 dni. Posłowie zgodzili się na wydłużenie terminu dla wszystkich podmiotów dotyczących opiniowania i uzgodnień z 14 na 21 dni. Pojawił się również postulat prezentowany przez przedstawiciela korporacji energetycznej o wpisanie do projektu linii o mocy 110 kV, jednak obecnie nie uzyskał on aprobaty posłów. Resztę sprawozdania przyjęto bez większych poprawek w stosunku do pierwotnego projektu. 
 
Tym samym Związek Powiatów Polskich przyczynił się do wydłużenia terminu, który będzie korzystny zarówno dla lokalnych społeczności jak i dla całego środowiska samorządowego. 
Pt., 10 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk