Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie fotolia.pl
Najbliższe, pierwsze czerwcowe, posiedzenie Sejmu w dniach 10-12 czerwca, będzie 94. w tej kadencji, do której końca pozostanie jeszcze sześć posiedzień. Pojawi się tematyka samorządowa, choć skromniej niż dotychczas.
 
We wtorek 9 czerwca zbierze się na swoim pierwszym posiedzeniu podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa (druk 3338). Po licznych uwagach ze strony środowiska samorządowego na etapie konsultacji publicznych i opiniowania w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, projekt opuścił etap rządowy i obecni zajmą się im posłowie.
 
Z kolei w środę komisja samorządu rozpatrzy wniosek w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego. O inicjatywie komisji kodyfikacyjnej pisaliśmy już osobno.
 
W środę również senacka komisja ustawodawcza przeprowadzi pierwsze czytanie senackiego (PO) projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy Kodeks wyborczy. Projekt dotyczy sytuacji trzech miast: Ciechanowa, Piły i Sieradza, które w 1999 r. zrezygnowały ze statusu miasta na prawach powiatu. Projekt umożliwia nadanie statusu miasta na prawach powiatu - miastu, które z dniem 31 grudnia 1998 r. przestało być siedzibą wojewody i wobec którego na wniosek rady miejskiej odstąpiono wówczas od nadania praw powiatu. Obowiązujące przepisy ustawy o samorządzie powiatowym nie stwarzają możliwości odwrócenia skutku prawnego dokonanej już czynności prawnej w postaci złożenia wniosku przez radę miasta, które było siedzibą wojewody, o odstąpienie nadania statusu miasta na prawach powiatu. Jednocześnie projekt doprecyzowuje art. 390 Kodeksu wyborczego, wskazując jednoznacznie, że jeżeli z powiatu ziemskiego zostaje wyłączony obszar stanowiący część okręgu wyborczego, okręg lub więcej okręgów wyborczych dla wyborów danej rady, w celu przywrócenia albo nadania statusu miasta na prawach powiatu, to mandat radnego stale zamieszkałego lub wybranego na tym obszarze wygasa z mocy prawa. Projekt pozostawia niezmienioną zasadę, w myśl której jeżeli w wyniku takich zmian skład rady powiatu zmniejszy się poniżej 3/5 ustawowej liczby radnych, rada ulega rozwiązaniu z mocy prawa.
 
Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl
 
Śr., 3 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża