Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie fotolia.pl
Powyborczy tydzień w obu izbach parlamentu zaznaczy się analizowaniem projektów ustaw wpływających na funkcjonowanie samorządu terytorialnego.
12 maja, wtorek
 
Sejmowa podkomisja oraz dwie komisje (ds. UE i ds. rolnictwa) zajmą się w poniedziałek poselskim (PSL) projektem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i zmianie innych ustaw (3109). Projekt trafił do sejmu w lutym br., jego pierwsze czytanie odbyło się w marcu. Jak piszą autorzy, regulacja ma wprowadzić do systemu prawa nowe regulacje w sferze gospodarowania nieruchomościami rolnymi, które mają na celu poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych oraz zapewnienie prowadzenia gospodarstw rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Według autorów, to, iż obecnie nie ma szczególnych zasad w zakresie obrotu gruntami rolnymi powoduje negatywne skutki gospodarcze, wyrażające się niedostateczną poprawą struktury obszarowej gospodarstw rolnych i związanym z tym brakiem optymalnego wykorzystania gruntów rolnych.
 
W poniedziałek także połączone komisje (środowiska, finansów publicznych i samorządu terytorialnego) rozpatrzą sprawozdanie z zakończonej pracy podkomisji nadzwyczajnej nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, tzw. ustawa samorządowa MAC (druk nr 2656).
 
13 maja, środa
 
Senatorowie z komisji gospodarki narodowej analizować będą ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne (druk senacki 887, sejmowe: 3232, 3319 i 3319A). Jej wersję sejmową, którą Państwu opisywaliśmy, po skutecznej interwencji Związku Powiatów Polskich, zmieniła senacka komisja samorządu. Zmiany te mają jednak charakter redakcyjny. 
 
Komisje infrastruktury i samorządu przeprowadzą pierwsze czytanie poselskiego (PiS) projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druk nr 3227). Jak informują autorzy, regulacja wraca do idei zniwelowania szkodliwych skutków obowiązywania dotychczasowego zapisu art. 10 ust. 5 ustawy, ustalającego automatyzm przejmowania przez samorząd gminny odcinka drogi krajowej, wojewódzkiej albo powiatowej, który został zastąpiony nowo wybudowanym odcinkiem. W opinii projektodawców, rozwiązanie takie jest niefunkcjonalne w przypadkach odcinków dróg krajowych zastępowanych odcinkami nowymi. Autorzy podkreślając, iż „automatyczne przekazywanie samorządom gminnym odcinków dotychczasowych dróg krajowych, bez każdorazowego rozpoznania konkretnego przypadku, rodzi sytuacje konfliktowe. Wiele bowiem samorządów gminnych nie jest zdolnych do udźwignięcia ciężarów finansowych związanych z utrzymaniem odcinków dawnych dróg krajowych. Aktualnie spory dotyczące przekazania dróg mają miejsce w Zduńskiej Woli, Sieradzu i Łodzi (konflikty o dotychczasowe odcinki dróg krajowych nr 12 i 14).
 
14 maja, czwartek
 
Trzy komisje (edukacji, polityki społecznej, samorządu) na połączonym posiedzeniu przeprowadzą pierwsze czytanie poselskiego (PiS) projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (druki nr 2114 i 2114-A). Projekt wraz z autopoprawką dotyczy przywróceniu pracownikom publicznych i niepublicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych statusu nauczycieli. W tym zakresie projekt ma niekorzystny wpływ na sytuacje finansową samorządów.
 
Do anonsowanych powyżej proektów, ropatrywanych w Sejmie i Senacie w bieżązym tygodniu, będziemy jak zwykle wracali w naszych relacjach.
 
Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl
 
Pt., 8 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża