Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej 2015-2020

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej 2015-2020 fotolia.pl

Rząd zauważając potrzebę koordynacji służb i niedostatki w zakresie działań mających na celu zwalczanie przestępczości gospodarczej skierował do opinii strony samorządowej KWRiST projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. Jest to dokument operacyjno-wdrożeniowy, który stanowi element prowadzenia polityki rozwoju, wynikający ze Strategii Sprawne Państwo 2020.

Przestępczość gospodarcza powodująca coraz to większe straty w wymiarze ekonomicznym, w tym w szczególności zmniejszonych wpływów z podatku, bądź wyłudzania nienależnych zwrotów i dopłat, oddziałuje zarówno na budżet centralny, jak i na sektor prywatny. Przy dokonywaniu przestępstw ekonomicznych często dochodzi do innych rodzajów przestępczości korupcyjnej, czy prania brudnych pieniędzy. Jak widać, skoordynowane działania mogą przyczynić się do poprawy wielowymiarowej w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego państwa,  jak i obywatela.

Obecnie największą bolączką jest wzajemne powielanie przedsięwzięć i zadań z zakresu przewidzianego programem. Przygotowany dokument ma doprowadzić do wzmocnienia informacji między służbami i instytucjami , zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym. W perspektywie kolejnych lat utworzony zostanie mechanizm zarządzania zabezpieczonym mieniem, który to ma przyczynić się do zwiększenia wpływów do budżetu państwa. Program zauważa też potrzebę koordynacji działań i efektywnego współdziałania w ramach Unii Europejskiej. Związane jest to z przestępczością o charakterze globalnym. Istotnym jest też wdrożenie w tym zakresie standardów międzynarodowych.

Program składa się z czterech zasadniczych elementów. Pierwsze dwa dotyczą diagnozy zjawiska oraz funkcjonowania systemu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej. Kolejne dwa to już ustalenie głównego celu programu i mechanizmów jego realizacji.

Diagnoza zjawiska przestępczości gospodarczej oparta jest na klasyfikacji przedmiotowej z wyróżnieniem na poszczególne kategorie,  w tym rynek bankowy, ubezpieczeniowy czy gier hazardowych. Funkcjonowanie obecnego systemu jest określone poprzez klasyfikację podmiotową z uwzględnieniem rodzajów służb oraz ram prawnych i administracyjnych.

Element celu programu został podzielony w swoich założeniach na trzy zasadnicze kategorie tj. wzmocnienie przeciwdziałaniu przestępczości gospodarczej, zwiększenie skuteczności działania oraz wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Skuteczność programu ma być mierzona poprzez analizę usprawnień systemu, zwiększenie skuteczności zaproponowanych mechanizmów przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej, jak również rozwój współpracy międzynarodowej.

Program w swoim założeniu wydaje się być odpowiedzią na mnogość służb mających te same zadania i wzajemną ich kooperację.

Czw., 30 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk