Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowinki w zakresie wycinki drzew

Nowinki w zakresie wycinki drzew fotolia.pl

Komisja Ustawodawcza Senatu RP rozpoczęła prace nad inicjatywą ustawodawcą w zakresie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy- Prawo ochrony środowiska.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu, celem nowelizacji jest wprowadzenie rozwiązań prawnych zmierzających do rozwiązania istotnego społecznie problemu, jakim jest ochrona drzew w procesach inwestycyjnych.

Czynnikiem bezpośrednim, który zainspirował Senat do rozpoczęcia ww. prac jest wynik kontroli Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku. W raporcie pokontrolnym NIK wskazała, że konieczne są zmiany  w zakresie ochrony terenów zieleni i zadrzewień oraz właściwej kompensacji przyrodniczej w przypadku usuwania drzew.

Pierwszą istotną zmianą wprowadzoną omawianą nowelą ma być wprowadzenie definicji „drzewa”, „krzewu”, „żywotności drzewa lub krzewu”. Nadanie rangi ustawowej tym definicjom ma na celu ograniczenie zbytniej uznaniowości w interpretowaniu przepisów.

Ponadto, nowością jest możliwość nakładania przez organy ochrony przyrody obowiązku wykonania nasadzeń zastępczych, w sytuacji gdy wydawane jest zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów. Przepisy przewidują w jakich przypadkach i czym winien kierować się organ obligując wnioskującego do dokonania nasadzeń. Zmienią się również kryteria oceny drzewa do „wycinki” – projektodawca odchodzi od kryterium wieku na rzecz kryterium obwodu pnia. w ocenie Senatu kryterium obwodu pnia jest bardziej mierzalne i jednoznaczne.

Ciekawym (i potrzebnym) rozwiązaniem jest możliwość wydania zezwolenia na wycinkę drzew pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy przyczyną usunięcia jest realizacji inwestycji budowlanej.

Projekt został przekazany Związkowi Powiatów Polskich do zaopiniowania. O dalszych pracach będziemy niezwłocznie informować.

Czw., 30 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka