Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Lepszy taki projekt niż żaden” ustawa o ratownictwie medycznym

„Lepszy taki projekt niż żaden” ustawa o ratownictwie medycznym fotolia.pl

Pod obrady podkomisji trafił poselski projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym ratowników medycznych. Posiedzenie miało na celu określenie, czy podkomisja będzie rozpatrywała ten projekt w takiej wersji czy też nie, niestety nawet tego nie udało się w pełni ustalić.

Zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, odnosząc się do projektu poprosili o jego wycofanie z uwagi na obecnie trwające prace nad analogiczną ustawą w resorcie. Projekt ten ma całościowo regulować tę sprawę i uwzględniać postulaty samych ratowników, co ważne ma trafić do Sejmu w czerwcu br. po przeprowadzeniu ostatecznych, ale bardzo krótkich konsultacji.

Co do projektu poselskiego wypowiedziało się dość krytycznie również biuro legislacji. Projekt zawierający ok. 60 artykułów wymaga ponad 100 poprawek, nie ma korelacji z innymi ustawami, jest sprzeczny w niektórych aspektach z konstytucją oraz wyrokami Trybunału Konstytucyjnego.  Zdaniem legislatorów nie może on nawet stanowić bazy do pracy, bo proponowane zmiany nie zadziałają w praktyce i mogą być jedynie założeniami. Ustawa wymaga napisania jej po prostu na nowo.

Odmienne zdanie dotyczące tego tematu mieli przedstawiciele środowiska ratowników medycznych. Ich zdaniem za długo już czekają na regulacje w ich sprawie. Projekt może wymagać poprawek, ale wystosowano apel o pracę nad nim ze względu na pozytywne skutki dla ratowników.  Również zdaniem przewodniczącej,  warto zacząć procedowanie nad ustawą w takim kształcie na następnym posiedzeniu. Jednak, czy rozpoczną się prace, zależy od decyzji przewodniczącego komisji zdrowia. 

Pt., 24 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk