Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

W bieżącym tygodniu w porządku komisji oraz posiedzeń plenarnych obu izb parlamentu, które odbędą się w dniach 4-6 lutego, znalazły się ustawy, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na funkcjonowanie samorządu terytorialnego.
 
4 lutego, środa
 
Trzy komisje zajmą się poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (druk 2114). Projekt wpłynął do Sejmu w grudniu 2013 r. W środę odbędzie się jego pierwsze czytanie. Autorzy przewidują w nim przywrócenie statusu nauczycieli wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym zatrudnionym przed dniem 1 stycznia 2004 r. w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w ośrodkach adopcyjnych. Więcej o projekcie piszemy w artykule „Pracownicy wojewódzkich ośrodków adopcyjnych to ciągle nauczyciele (byłych powiatowych ośrodków adopcyjno opiekuńczych)?”
 
Połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przeprowadzą pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (druk 2928). Projekt zgłosili posłowie PiS we wrześniu ubiegłego roku. Jego istotą jest utworzenie nowej formuły współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie organizacji i zarządzania publicznym transportem zbiorowym. Autorzy zaproponowali porozumienie transportowe. Rozwiązania zaproponowane w projekcie opisywaliśmy Państwu tutaj.
 
Podkomisja nadzwyczajna, utworzone przez komisje infrastruktury oraz samorządu, zajmie się rozpatrzeniem poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości (druk 2134). Długa jest już historia prac nad prezydenckim projektem tzw. ustawy krajobrazowej; w środę ciąg dalszy pracy podkomisji poświęconej temu projektowi.
 
5 lutego, czwartek 
 
Tego dnia rozpocznie się posiedzenie plenarne Senatu. W porządku przewidziano rozpatrzenie kilku ustaw przyjętych przez Sejm, które dotyczą m.in. funkcjonowania samorządu - opisywaliśmy je Państwu wczesniej w naszych artykułach, gdyby byy na etape prac sejmowych - (1) ustawy o rzeczach znalezionych, (2) ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, (3) ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, (4) ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. We wszystkich czterech ustawach podczas posiedzeń komisji, które odbyły sie w ubiegłym tygodniu, senatorowie wprowadzili nieznaczne poprawki, głównie zgłoszone przez biuro legislacyjne. Osobną sprawą, wymagającą komentarza, jest to, iż podczas obrad tych komisji, okazało się, że senatorowie komisji samorządu terytorialnego, niezależnie którą z ustaw rozpatrywali, pozostali głusi na argumenty w obronie samorządów. Nawet na te argumenty, które sami przedstawiali grzmiąc o naruszaniu samodzielności jednostek samorządu. Tematowi temu poświęcimy wkrótce osobny felieton.
 
Tego dnia także sejmowe komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej  wysłuchają informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym. Informację te przedstawiliśmy naszym Czytelnikom w grudniu (http://wartowiedziec.org/index.php/start/aktualnosci/23541-nik-o-sprzeday-mieszka-komunalnych).
 
Źródło: na podstawie sejm.gov.pl i senat.gov.pl
Sob., 31 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża