Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w danych CEPIKowych

Zmiany w danych CEPIKowych fotolia.pl

Do zaopiniowania przez Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST wpłynęły dwa projekty rozporządzeń Ministra Cyfryzacji, a mianowicie:

  1. rozporządzenie Ministra Cyfryzacji zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia katalogu marek i typów pojazdów homologowanych oraz dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  2. rozporządzenie Ministra Cyfryzacji zmieniające rozporządzenie w sprawie katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów.

Projekt pierwszy wprowadza zmiany w prawie unijnym skutkujące koniecznością rozszerzenia zakresu danych o pojazdach elektrycznych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów. Dane te są niezbędne do wykonywania corocznych raportów dotyczących emisji CO2, do których przekazywania do Komisji Europejskiej, jest obowiązany administrator danych i informacji gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów. Jednocześnie jak wskazują projektodawcy, niniejszy projekt zawiera zmiany porządkujące zakres danych gromadzonych w katalogu marek i typów pojazdów, które zapewnią jednoznaczną identyfikację pojazdów elektrycznych a także precyzyjne określenie atrybutów dla pojazdów hybrydowych. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 30 października 2020 r.

Drugi z projektów rozszerza zakres danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów w zakresie m.in. danych o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego i profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, daty sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, doprecyzowano zakres danych gromadzonych dla pojazdów elektrycznych. Dane te przekazywać będą organy rejestrujące – w oparciu o wzorcowe dane udostępnione za pomocą systemu teleinformatycznego centralnej ewidencji pojazdów z katalogu marek i typów pojazdów homologowanych i dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekty są opiniowane w trybie obiegowym do dnia 22 czerwca br.

Sob., 20 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka