Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Badania lekarskie pracowników – nowe zasady

Badania lekarskie pracowników – nowe zasady fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

W projekcie zrezygnowano w możliwym zakresie z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Natomiast wprowadzono możliwość skierowania przez lekarza medycyny pracy na specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, w szczególności: otolaryngologicznych, neurologicznych, okulistycznych, dermatologicznych, alergologicznych lub psychologicznych.

Proponowane w projekcie rozwiązania mają na celu zapewnić optymalizację dostępności do badań profilaktycznych i racjonalizację ich przeprowadzania. Działanie to ma na celu także obniżenie kosztów badań profilaktycznych. Ponadto, wzięto pod uwagę czas jaki pracownik musi poświęcić aby wykonać wszystkie wymagane badania profilaktyczne, a ten jest coraz dłuższy nie tylko w mniejszych miejscowościach, ale również w dużych miastach, z uwagi na duże zaangażowanie lekarzy specjalistów w przeprowadzanie badań profilaktycznych.

Załącznik do rozporządzenia określa częstotliwość a jaką powinny być wykonywane poszczególne badania profilaktyczne.  I tak w przypadku narażania na hałas badania lekarskie wraz z badaniem otoskopowym i akumetrycznym oraz audiometria tonalna powinny być wykonywane co 1 rok przez pierwsze 3 lata narażenia, następne co 3 lata.

W przypadku narażenia na niekorzystne czynniki psychospołeczne tj.: zagrożenia wynikające ze stałego dużego dopływu informacji i gotowości do odpowiedzi, zagrożenia wynikające z pracy na stanowiskach decyzyjnych i związanych
z odpowiedzialnością, zagrożenia wynikające z monotonii pracy oraz zagrożenia wynikające z organizacji pracy badanie lekarskie, lipidogram oraz EKG powinny być wykonywane co 2 – 5 lat. Ocena ostrości wzroku przy pracy z ekranami powinna być wykonywana co 5 lat.

Z całością projektu rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Sob., 23 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek