Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Walka z cukrem i małpkami - druga odsłona

Walka z cukrem i małpkami - druga odsłona fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił drugi już projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw  w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. W porównaniu do poprzedniego projektu zrezygnowano z opłat za reklamy suplementów diety, zmniejszono wysokość opłaty za dodawania cukru, tauryny i kofeiny do napojów oraz zmieniono zasady wnoszenia opłat za sprzedaż alkoholu w butelkach jednostkowych o małych pojemnościach tzw. „małpek”.

Przedsiębiorca prowadzący obrót hurtowy, którego wartość sprzedaży w roku poprzednik przekroczyła 10 000 zł dla napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml, wnosi w wysokości 10 zł za każdy litr napojów sprzedawanych w takim opakowaniu w roku poprzednim. Opłata ma stanowić 50% dochodu gmin, n a ternie których prowadzona jest sprzedaż napojów alkoholowych oraz 50% przychód NFZ.

Gminy uzyskane środki ze sprzedaży „małpek” miałaby przeznaczać na działania mające na celu realizację lokalnej międzysektorowej polityki przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu.  NFZ miałby przeznaczać środki na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz innych następstw zdrowotnych spożywania alkoholu.

Wprowadzenie na rynek napojów z dodatkiem: monosacharydów, disacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancji słodzących, o których mowa w rozporządzeniu UE w sprawie dodatków do żywności, kofeiny lub tauryny- podlega opłacie.

Wysokość opłaty w przypadku napojów zawierających cukry lub substancje słodzące w ilości mniejszej niż 5 g cukrów w 100 ml produktu wynosi 0,50 zł w przeliczeniu na litr napoju. W przypadku napojów o zawartości cukrów powyżej 5g w 100 ml produktu ustalana jest według wzoru: [ 0,50 zł + ( zawartość cukru w 100 ml – 5) x 0,05 zł] x wielkość opakowania wyrażona w litrach. Wysokość opłaty w przypadku dodatku do napoju tauryny lub kofeiny wynosi 0,10 zł w przeliczeniu na litra napoju.

Zawartość cukrów zaokrągla się w górę do pełnego grama. Maksymalna wysokość opłaty w przeliczeniu na litr napoju będzie wynosiła 1,2 zł.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Pt., 31 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek