Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczegółowe wymagania dla magazynowania odpadów – będzie rozporządzenie?

Szczegółowe wymagania dla magazynowania odpadów – będzie rozporządzenie? fotolia.pl

Ministerstwo Klimatu przesłało do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego nową wersję projektu rozporządzenia (tym razem Ministra Klimatu) w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. Przypomnijmy, że podstawa zawarta w art. 25 ust. 7 i 8 ustawy o odpadach jest podstawą fakultatywną. Ostatnie prace w ramach KWRiST nad projektem tej regulacji toczyły się w... lutym 2019 roku. Wygląda jednak na to, że właściwy minister skorzysta przypisanej mu kompetencji i wyda rozporządzenie. 

Miejsca magazynowania pojazdów zatrzymanych wraz z odpadami

Z perspektywy samorządu powiatowego jedną z najistotniejszych regulacji zawartych w rozporządzeniu jest przepis § 2 ust. 4, według którego miejsca magazynowania zatrzymanych pojazdów, o których mowa w art. 24a ust. 2 ustawy o odpadach będą miały spełniać jedynie wymagania określone w § 5 ust. 1 pkt 3, 4 i 8. Są to następujące wymogi:

Według aktualnego tekstu projektu magazynowanie zatrzymanych pojazdów będzie prowadzone w miejscach spełniających następujące wymagania:

  1. Utwardzonych z użyciem wyrobów budowlanych podłoże terenu, na którym są magazynowane odpady;
  2. Zabezpieczonych przed dostępem osób nieupoważnionych;
  3. Zapewniających oczyszczanie powstających w miejscu magazynowania wycieków oraz ścieków, w tym wód odciekowych, w separatorach substancji ropopochodnych lub wyposażenie w urządzenia lub środki do zbierania wycieków lub wód odciekowych – w przypadku gdy odpady stanowią takie substancje lub mogą być nimi zanieczyszczone; urządzenia te lub środki dostosowuje się do ilości magazynowanych odpadów oraz ilości powstających wycieków lub ścieków, w tym wód odciekowych. 

Wydaje się, że do tego ostatniego wymogu znajdzie zastosowanie § 5 ust. 2, według którego nie stosuje się go w sytuacji, gdy miejsce jest objęte systemem zbierania i odprowadzania ścieków urządzeniami kanalizacyjnymi. 

Wstępne magazynowanie podczas remontu

Warto zaznaczyć, że przepisy rozporządzenia nie obejmą wytwórców odpadów komunalnych lub właściciela nieruchomości w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Równocześnie jednak regulacją aktu wykonawczego zostanie objęte np. wstępne magazynowanie odpadów powstających m.in. w wyniku budowy, rozbiórki, remontu obiektów. W takich sytuacjach magazynowanie będzie prowadzone:

  1. W miejscach o pojemności magazynowania odpadów dostosowanej do masy odpadów wytwarzanych w danym okresie czasu i częstotliwości ich odbioru;
  2. W sposób dostosowany do właściwości fizycznych i chemicznych odpadów, w szczególności z wykorzystaniem opakowań, pojemników, kontenerów, zbiorników lub worków. Dopuszcza się magazynowanie odpadów w pryzmach lub stosach, w szczególności w przypadku odpadów pochodzących z wyrobów przeznaczonych do użytkowania w warunkach oddziaływania czynników atmosferycznych, o ile nie spowoduje to zanieczyszczenia gleby i ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych;
  3. W sposób zapobiegający rozprzestrzenianiu się odpadów poza przeznaczone do tego celu miejsce, w tym poza przeznaczone do tego celu opakowania, pojemniki, kontenery, zbiorniki, worki lub wydzielone boksy i sektory, oraz ich rozprzestrzenianie się na nieruchomości sąsiadujące z nieruchomością, na której jest prowadzone magazynowanie odpadów;
  4. W przypadku odpadów niebezpiecznych minimalizuje się dodatkowo wpływ czynników atmosferycznych na odpady, przez zastosowanie szczelnych pojemników, kontenerów lub zbiorników lub system zbierania wycieków oraz wód odciekowych, jeżeli oddziaływanie czynników atmosferycznych może spowodować negatywny wpływ magazynowanych odpadów na środowisko lub życie i zdrowie ludzi, w szczególności zmieniać właściwości fizyczne i chemiczne odpadów oraz powodować powstanie uciążliwości zapachowych. 

Magazynowanie odpadów medycznych lub weterynaryjnych o właściwościach zakaźnych

Pomieszczenie służące do magazynowania takowych odpadów, prowadzonego w ramach zbierania odpadów, prócz konieczności spełnienia podstawowych wymogów z §4-7 projektowanego rozporządzenia ma spełniać poniższe wymogi:

  1. Posiadać niezależne wejście;
  2. Posiadać ściany i podłogi wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających ich dezynfekcję;
  3. Być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;
  4. Posiadać drzwi wejściowe bez progu, których szerokość i wysokość gwarantuje swobodny dostęp;
  5. Posiadać miejsca lub boksy wydzielone i oznakowane w zależności od rodzaju magazynowanych odpadów medycznych lub weterynaryjnych, a w przypadku magazynowania odpadów w oznakowanych, szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach dopuszcza się brak wydzielonych boksów;
  6. Być wyposażone w termometr do ciągłego pomiaru temperatury wewnątrz pomieszczenia oraz rejestrator tych pomiarów;
  7. Posiadać wentylację zapewniającą podciśnienie, z zapewnieniem filtracji odprowadzanego powietrza; dopuszcza się zastosowanie wentylacji grawitacyjnej pod warunkiem magazynowania odpadów medycznych lub weterynaryjnych w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach i oznakowanych w zależności od rodzaju magazynowanych odpadów medycznych lub weterynaryjnych;
  8. Posiadać podłoże wyposażone w kratkę ściekową, pozwalającą na odprowadzenie wody ze zmywania powierzchni na której są magazynowane odpady.

Ponadto przy takim pomieszczeniu będzie należało zapewnić dostęp do:

  1. Umywalki z bieżącą zimną i ciepłą wodą, zainstalowanej w sposób umożliwiający co najmniej umycie rąk oraz elementów ochrony indywidualnej bezpośrednio po wyjściu z pomieszczenia lub urządzenia, wyposażonej w dozowniki z mydłem i środkiem do dezynfekcji rąk oraz ręczniki jednorazowego użytku;
  2. Prysznica bezpieczeństwa z bieżącą zimną i ciepłą wodą;
  3. Wody bieżącej ciepłej i zimnej do celów porządkowych;
  4. Wydzielonych miejsc odpowiednio do przechowywania czystych oraz zbierania brudnych środków ochrony indywidualnej dla osób przebywających w miejscach przeznaczonych do magazynowania odpadów medycznych lub odpadów weterynaryjnych. 

Polecamy zapoznanie się z aktualną wersją projektu, którą można znaleźć tutaj.

Pt., 6 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel