Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe normy informowania i alarmowania o smogu

Nowe normy informowania i alarmowania o smogu fotolia.pl

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska od piątku 11 października br. obowiązują nowe normy informowania i alarmowania o smogu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.

Regulacja

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10 (poprzednia wartość 300 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10), poziom informowania to 100 mikrogramów (poprzednia wartość to 200 mikrogramów).

Kontrowersje

Warto zaznaczyć, że projekt podpisanego rozporządzenia został skierowany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 20 września 2019 roku. Do projektu zostały zgłoszone uwagi (m.in. Związku Powiatów Polskich); dyskusja na temat projektu miała odbyć się na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST, zaplanowanym na 21 października 2019 roku. Zespół został upoważniony przez KWRiST do wydania opinii wiążącej. Jak widać prawodawca nie zaczekał na opinię Komisji – mimo tego, że sam w Ocenie Skutków Regulacji wskazał, iż rozporządzenie wpływa na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego.

Przebieg procesu legislacyjnego można prześledzić tutaj.

Czw., 17 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel