Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Technik spawalnictwa i zdobnik ceramiki. Nowe zawody?

Technik spawalnictwa i zdobnik ceramiki. Nowe zawody? fotolia.pl

Resort przedsiębiorczości wystąpił do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego o opinię w sprawie włączenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dwóch nowych zawodów: technik spawalnictwa oraz zdobnik ceramiki. Obie propozycje uzasadniono i przedstawiono ich stosowne opisy.

Potrzeba kształcenia fachowców spawaczy

Jak czytamy w piśmie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, z inicjatywą kształcenia techników spawalnictwa w systemie oświaty wystąpiła do resortu Izba Przemysłowo–Handlowa w Krakowie, poparta przez: Instytut Spawalnictwa, Polskie Towarzystwo Spawalnicze, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz ponad dwadzieścia przedsiębiorstw produkcyjnych. Jest to już kolejna prośba o umożliwienie kształcenia techników spawalnictwa w szkołach. Wcześniej wnioskowało o to Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Urząd Dozoru Technicznego, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konfederacja Lewiatan wydali pozytywną opinię odnośnie do potrzeby kształcenia w omawianym zawodzie. W ubiegłym roku, za zgodą Ministra Edukacji Narodowej, rozpoczął się tzw. eksperyment pedagogiczny o nazwie „Technik spawalnictwa - nowe kompetencje, nowe perspektywy” . Polega on na prowadzeniu kształcenia w tym zawodzie w czteroletnim Technikum im. św. Antoniego z Padwy, wchodzącym w skład Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej, pod opieką naukową Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.

Resort przedsiębiorczości pisze, że obecnie w procesie wytwarzania 80% połączeń wykonuje się technikami spajania. W Polsce jest ok. 7 tys. zakładów wykonujących wyroby i konstrukcje spawane oraz bliżej nieokreślona liczba przedsiębiorstw, w których spawanie jest procesem pomocniczym. W normach światowych i europejskich proces spajania uznany jest za proces specjalny czyli proces, którego wyniku nie można przewidzieć w trakcie jego trwania. Ewentualne wady mogą ujawnić się dopiero w trakcie użytkowania. W związku z tym niezbędny jest nadzór wykwalifikowanej kadry nad procesem spajania we wszystkich fazach tego procesu - od projektowania, poprzez wytwarzanie, eksploatację, po złomowanie. Istotną rolę odgrywa tu średni personel nadzoru spawalniczego, którego w Polsce brakuje. Do uzyskania specjalistycznych certyfikatów spawaczy, kontrolerów i technologów spawalników wymagane jest przygotowanie bazowe, które zapewni ukończenie technikum w zawodzie technik spawalnictwa.

Potrzeba kształcenia zdobników ceramiki

Wniosek o umożliwienie kształcenia zdobników ceramiki w szkołach branżowych I stopnia złożył Związek Rzemiosła Polskiego. A poparli go przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego i łódzkiego, specjalna strefa ekonomiczna oraz zakłady rzemieślnicze. Przedstawiciele organizacji pracodawców potwierdzają znaczący deficyt zdobników ceramiki. Jak piszę MPiT, obecnie zawody związane z branżą ceramiczną w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego to: operator urządzeń przemysłu ceramicznego oraz technik ceramik. Oba te zawody nie kształcą zdobników ceramiki i nie spełniają oczekiwań pracodawców w zakresie zdobnictwa wyrobów ceramicznych. Nieobecność zdobnika ceramiki w wykazie zawodów
szkolnych skutkuje brakiem wykwalifikowanych pracowników i produkcyjnymi problemami w przedsiębiorstwach tej branży.

Dostrzegając potrzeby i oczekiwania pracodawców władze samorządowe i oświatowe Powiatu Bolesławieckiego podjęły inicjatywę edukacyjną. Od 1 września 2018 r. za zgodą MEN w Branżowej Szkole I Stopnia nr 3, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu, realizowany jest eksperyment pedagogiczny. Polega on na prowadzeniu nauki zawodu „zdobnik ceramiki”, pod opieka naukową Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Pt., 13 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża