Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skrócenie roku szkolnego

Skrócenie roku szkolnego fotolia.pl

Resort edukacji opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, wdrażający znaną już medialnie decyzję o wcześniejszym zakończeniu bieżącego roku szkolnego.

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych nastąpi nie 21 a 19 czerwca. Z projektem można zapoznać się tutaj. Aby dać podstawę prawną decyzji, urzędnicy ministerstwa zaproponowali wprowadzenie rozwiązania systemowego. W sytuacji, gdy bezpośrednio przed najbliższym piątkiem po dniu 20 czerwca wypadnie dzień ustawowo wolny od pracy, to zajęcia dydaktyczno-wychowawcze miałyby się kończyć w dniu poprzedzającym ten dzień, czyli w środę.

Nasuwa się jednak pytanie, czy należy projektować korektę w systemowym rozwiązaniu dla właściwie jednorazowej sytuacji. Z analizy kalendarza wynika bowiem, że przez najbliższe dziesięć lat nie wystąpi sytuacja, która była powodem obecnych zmian, czyli dzień wolny, w tym przypadku związany ze świętem religijnym Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną Bożym Ciałem, wypadający w końcówce roku szkolnego. Kolejny raz sytuacja przedstawiona w projekcie regulacji nastąpi w 2030 roku.

Czw., 23 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża