Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy będą środki na usuwanie azbestu?

Czy będą środki na usuwanie azbestu? fotolia.pl

Efektem ekologicznym realizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest usuwanie i utylizacji azbestu. Efekt taki nie jest osiągany np. przy usuwaniu pokryć dachowych. Dlatego Fundusz do nich nie dołoży.

Mówił o tym Dominik Bąk, zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 27 lutego br.

Prezes poinformował, że program priorytetowy jest realizowany w Funduszu od kilku lat. Ostatnia edycja była ogłoszona w 2015 r. z budżetem 32 mln zł.

- Generalnie realizujemy współpracuję z wojewódzkimi funduszami, którym są udostępniane środki na udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Montaż finansowy wygląda w ten sposób, że Narodowy Fundusz realizuje te przedsięwzięcia w wysokości 50 proc kosztów kwalifikowanych, a wojewódzkie fundusze w wysokości nie mniejsze niż 30 proc. a pozostałe koszty mogą uzupełniać gminy.- podawał.

Przedstawiciel Narodowego Funduszu odniósł się do kwestii naboru wniosków w bieżącym roku. Jak mówił, NFOŚ dostał pismo od Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszy z prośbą, aby uruchomić nabór w 2019 r. NFOŚ jest przed dopracowaniem formuły realizacji tego wspólnego programu. Dotychczas realizowane są trzy: budownictwo energooszczędne, finansowanie służb ratowniczych oraz czyste powietrze. Te formuły Narodowy Fundusz zaproponuje do realizacji Konwentowi Prezesów do realizacji kolejnej edycji dotyczącej usuwania azbestu. Zarząd zaś doprecyzuje harmonogram realizacji tego programu.

Jacek Brygman, wójt gminy Cekcyn reprezentujący Związek Gmin Wiejskich RP, wskazał, że jeszcze w latach 2015-2016 dofinansowanie do usuwania i utylizacji materiałów zawierających azbest z budynków wynosiło 100 proc. i było finansowane ze środków NFOŚ i funduszów wojewódzkich. Potem zmniejszyło się. W jego ocenie utylizacja materiałów zawierających azbest potrwa wiele lat, przekraczając normy. Dlatego apelował o zwiększenie wsparcia finansowego. Zwracał ponadto uwagę, że najwięcej problemów występuje w budynkach położonych na obszarach wiejskich. Tam bowiem niegdyś powszechnie kryto budynki eternitem zawierającym azbest.

Prezes obiecał, że program będzie poddany pod dyskusję. Prezes apelował też do samorządów, aby wykorzystywały w całości środki z programu w momencie, kiedy się on pojawi. Podkreślił jednak, że efektem ekologicznym NFOŚ jest usuwanie i utylizacji azbestu. Efekt taki nie jest osiągany np. przy usuwaniu pokryć dachowych (eternit).

Pt., 1 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska