Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dyskusja o cenach energii

Dyskusja o cenach energii .

Ostatnie w tym roku kalendarzowym posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 19 grudnia br. w Warszawie poprzedziło godzinne spotkanie strony samorządowej z Tadeuszem Skoblem, wiceministrem energii oraz Maciejem Bando, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Była to realizacja postulatu strony samorządowej zgłaszanego na posiedzeniach plenarnych KWRiST (pisaliśmy o tym np. tutaj), aby rozmawiać z rządem na temat wzrostu cen energii elektrycznej i jego wpływu na funkcjonowanie samorządów oraz życie mieszkańców

Przedstawiciele samorządów mieli okazję opisać problemy, z jakimi borykają się w związku z podwyżkami cen energii. Sytuacja JST jest bardzo różna. Niektóre zawarły przetargi na dostawę energii na korzystnych warunkach, inne wręcz przeciwnie, jednak obowiązujące prawo nie ułatwia wyjścia z trudnego finansowo położenia. Tymczasem podwyżki cen energii odbiją się na mieszkańcach.

Trwają prace

Jak informował wiceminister Tadeusz Skobel problem rosnących cen jest zauważany i trwają prace nad jego rozwiązaniem. Wymagają one udziału nie tylko resortu energii, ale i innych, w tym resortu finansów. Do kwestii, które wymagają pilnej zmiany minister zaliczył przepisy prawa zamówień publicznych. Samorządy będą mogły zabrać głos w dyskusji nad zmianami. Stanowisko przedstawicieli JST zostało już przekazane stronie rządowej (patrz stanowisko Unii Metropolii Polskich).

Prezes Maciej Bando przedstawił sytuację na rynku energii elektrycznej, w szczególności zwracając uwagę na strukturę płatności dla różnych grup odbiorców. Jednym z głównych elementów mających wpływ na rachunek jest cena energii. Rachunki za energię obejmują także m.in. akcyzę, VAT, koszty tzw. obowiązków kolorowych (białe, zielone i niebieskie certyfikaty) oraz koszty dostarczania energii sieciami elektroenergetycznymi. Z analiz URE wynika, ze wzrost cen energii dla odbiorcy końcowego do poziomu ok. 330 zł/MWh wydaje się być uzasadniony. Jednakże spółki energetyczne oferują zawyżone ceny. Prezes URE poinformował o zakończeniu postępowania dotyczącego skoku cen w kontraktach notowanych w pierwszej połowie bieżącego roku mającego na celu ustalenie czy zachodzi uzasadnione podejrzenie manipulacji na rynku określone w przepisach rozporządzenia REMIT. To postępowanie regulator zarządził w czerwcu br. - Dokumentację zgromadzoną w postępowaniu skierowałem do prokuratury - poinformował Maciej Bando (więcej na ten temat przeczytać można tutaj).

Zespól roboczy

Uczestnicy spotkania uzgodnili, że powstanie specjalny zespół, który będzie zajmował się wypracowywaniem korzystnych dla JST rozwiązań w sprawie podwyżek energii.

- Konkluzją spotkania jest propozycja powołania roboczego zespołu przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona samorządowa zaproponowała, że wskaże ekspertów, którzy będą na bieżąco przedstawiali analizę i monitoring tego, jak wygląda sytuacja samorządów tak, aby Ministerstwo Energii miało informacje płynące z samorządów na poziomie eksperckim, merytorycznym w związku z tym wszystkim co dzieje się w debacie nad cenami energii. – mówił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, relacjonując przebieg spotkania strony samorządowej uczestnikom posiedzenia plenarnego KWRiST.

Edmund Kaczmarek, przewodniczący KWRiST ze strony samorządowej, członek Zarządu Związku Powiatów Polskich dodawał, że samorządy w pracach Ministerstwa Energii powinny być potraktowane jako doradcy. – Zespół roboczy ma być merytoryczny, dobry. Nie powinien być zbyt liczny. – mówił.

Niedz., 23 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska