Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne pieniądze z rezerwy subwencji oświatowej

Kolejne pieniądze z rezerwy subwencji oświatowej fotolia.pl

Resort edukacji przesłał do ministerstwa finansów kolejne propozycje dofinansowania wniosków jednostek samorządu terytorialnego z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2018. Łącznie na kwotę 3,1 mln zł.

Tym razem dotyczą one dwóch kryteriów. Po pierwsze, doposażenia w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne do pomieszczeń w szkołach publicznych prowadzonych (dotowanych) przez JST, rozpoczynających kształcenie w zawodach, w których szkoły te nie prowadziły kształcenia, w tym pomieszczeń do przeprowadzania egzaminów praktycznych potwierdzających kwalifikacje w zawodach, w których szkoły te dotychczas nie prowadziły takiego kształcenia. Drugim kryterium dofinansowania z rezerwy była pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych.

Wcześniej propozycje podziału zostały uzgodnione na posiedzeniu zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Obecna tura dofinansowania, dotyczącą dwóch z katalogu dziewięciu kryteriów, jest kolejną rundą przekazywania samorządom pieniędzy z tytułu zwiększenia wcześniej określonej wysokości subwencji na rok 2018.

Wnioski o zwiększenie subwencji z rezerwy składane są przez samorządy na bieżąco w określonych etapach.

Wcześniej wpłynęły wnioski z pierwszego etapu naboru w ramach kryterium zwiększenia zadań oświatowych (wnioski z drugiego etapu też już spłynęły do MEN).

O problemie ich sfinansowania pisaliśmy tutaj.

Z informacji przekazanych redakcji przez MEN, do decyzji o wysokości przyznanego dofinansowania i do rozdysponowania pieniędzy pozostały jeszcze wnioski w ramach trzech kryteriów: drugiego etapu zwiększenia zadań oświatowych oraz dotyczące odpraw dla nauczycieli i doposażenie nowowybudowanych sal lekcyjnych.

Kwota rezerwy w 2018 r. wynosi 172,3 mln zł.

Do 18 września resort przekazał jednostkom samorządu terytorialnego 82,6 mln zł czyli ponad 45 proc.

Pozostało jeszcze 100,2 mln zł (uwzględniając kwoty uzyskanie ze zmniejszeń subwencji).

Sob., 20 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża