Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

KWRiST, obszary wiejskie: echa z ostatniego posiedzenia

KWRiST, obszary wiejskie: echa z ostatniego posiedzenia fotolia.pl

Na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Teryorialnego jednoznacznie pozytywną opinię uzyskały dwa projekty dotyczące funkcjonowania lokalnych i rybackich grup działania. Były to: projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 7 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizacji ę operacji w ramach działań prowadzonych w ramach współpracy, objętych Priorytetem 4 „zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym Rybactwo i Morze” oraz projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Oba projekty opisywaliśmy już w dziale Fundusze. Przewidziane w nich zmiany przepisów są pozytywne dla grup i oczekiwane przez nie.

Członkowie zespołu wysłuchali również informacji przedstawicieli GUS na temat projektu ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Badanie ma trwać trzy miesiące (w terminie wrzesień-listopad 2020), a razem z opracowaniem wyników zajmie ok. roku. Co dwa-trzy lata organizowane są podobne badania, ale nie tak szczegółowe, jak spis, który przedstawiciele GUS uznali jako unikalnym w perspektywie dziesięcioletniej. Badanie ma obsłużyć ponad 5,5 ankieterów, których zadaniem będzie dotrzeć do każdego z 1,5 mln gospodarstw rolnych. GUS otrzyma na przeprowadzenie spisu dotację w wysokości ok. 4 mln euro, ale pokryje ona tylko cześć kosztów, które łącznie szacuje się na niemal 50 mln zł. Przedstawicieli strony samorządowej interesowało, czy w tym budżecie znalazły się konieczne nakłady na funkcjonowanie gminnych biur spisowych. Zostało to potwierdzone.

Przedstawicieli Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich interesował los aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa” na lata 2012–2020 oraz "Paktu dla wsi", nad którym trwały prace przez zmianą kierownictwa politycznego resortu. W nowej koncepcji strategicznej przedstawionej przez nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi pod nazwą "Plan dla wsi" właściwie nie ma mowy o obszarach wiejskich, niemal cały dedykowany jest rolnictwu - gałęzi gospodarki narodowej. Tymczasem samorządowcy i naukowcy ciągle przypominają, że obecnie obszary wiejskie ogólnie rzecz biorąc "są" rolnicze w ok. 20 proc, 80 proc. mieszkańców wsi uzyskuje dochody z działalności pozarolniczej, a obszary wiejskiej mają swoje specyficzne uwarunkowania rozwoju. Stąd potrzebne jest strategiczne ujęcie specyfiki obszarów wiejskich obok obszarów miejskich w kontekście planu rozwoju regionalnego i polityki społeczno-gospodarczej państwa.

Sob., 22 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża