Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe limity zwrotu kosztów paliwa rolniczego

Nowe limity zwrotu kosztów paliwa rolniczego fotolia.pl

Resort rolnictwa przekazał do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Miałaby ona zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa, rząd chce pomóc rolnikom w obniżeniu kosztów produkcji rolnej, a poprzez to docelowo poprawić międzynarodową konkurencyjność polskiego rolnictwa. Modyfikacja przepisów ustawy polega na ustaleniu wyższego limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju w odniesieniu do tzw. jednostki przeliczeniowej bydła.

Według ekspertyz wykonanych dla ministerstwa, średnie zużycie oleju napędowego przy obsłudzie uprawie roślinnej na 1 ha użytków wynosi od 82 do 138 litrów na hektar. A średnie zużycie oleju napędowego wykorzystywanego w obsłudze chowu lub hodowli bydła w przeliczeniu na jego jedostkę wynosi od 30 do 105 litrów. Na podsatwie tych analiz, autorzy projektu założyli zużycie oleju napędowego w produkcji rolnej na 1 ha użytków rolnych na poziomie 100 litrów oraz 30 litrów na jednostkę przeliczeniową bydła.

Kwota zwrotu podatku ustalana będzie, jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez rolnika (na podstawie faktury) i stawki zwrotu akcyzy określonej na 1 litr oleju napędowego. Roczny limit dla powierzchni użytków wyniesie nie 86, jak dotychczas, a 100 litrów na 1 hektar. Natomiast rolnik zajmujący się chowem bydła będzie musiał określić (określonym sposobem) średnią roczną liczbę tzw. jednostek przeliczeniowych w swoim gospodarstwie, ponieważ limit zwrotu w jego przypadku będzie ustalany jako iloczyn stawki zwrotu akcyzy na 1 litr oleju oraz liczby 30, stanowiącej zużycie oleju do prac związanych z chowem lub hodowlą bydła.

Projekt będzie opiniowany przez zespół ds. rolnictwa i rozwoju wsi Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pt., 17 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża