Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Legitymacja szkolna na telefon

Legitymacja szkolna na telefon fotolia.pl

Resort edukacji przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zmiany dotyczą wprowadzenia elektronicznej legitymacji szkolnej dostępnej w urządzeniu mobilnym. Projekt wraz z uzasadnieniem dostępny jest tutaj. Będzie on opiniowany przez zespół ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dostęp szybki, bezpieczny i nie trzeba pamiętać

Jak informuje MEN, celem zmian jest zapewnienie uczniom bezpiecznego narzędzia, pozwalającego na potwierdzenie przysługujących im uprawnień, które będą mogli posiadać zawsze przy sobie – w telefonie komórkowym lub innym urządzeniu mobilnym. Takim właśnie narzędziem ma być "mLegitymacja szkolna", jak nazywają ją autorzy projektu. Będzie ona jednym z dokumentów przechowywanych na urządzeniu mobilnym przy użyciu dedykowanej aplikacji zapewnianej przez ministerstwo cyfryzacji. Dokument ma zawierać dane dotyczące tożsamości ucznia, wskazywać szkołę, do której uczęszcza, oraz ważność dokumentu. Legitymacja na telefon ma być bezpiecznym, trudnym do podrobienia dokumentem, umożliwiającym w sposób pewny weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w legitymacji szkolnej. W projekcie rozporządzenia zamieszczono m.in. wzory dokumentu.

Weryfikacja elektronicznej legitymacji będzie mogła być realizowana, zależnie od potrzeb i okoliczności, maksymalnie w trzech etapach. Po pierwsze, na podstawie okazania. Uczeń na żądanie uprawnionej osoby okaże legitymację na ekranie swojego telefonu. Analogiczne okazanie, jak w przypadku dokumentu papierowego lub tzw. e-legitymacji. Osoba uprawniona do kontroli legitymacji będzie mogła ocenić prawdziwość dokumentu m. in. na podstawie jej elementów dynamicznych (hologramu, flagi Polski), które pozwalają na stwierdzenie, że okazana treść nie stanowi statycznego obrazu, lecz jest faktycznie generowana przez aplikację urządzenia mobilnego. Drugim etapem weryfikacji dotyczy integralności i pochodzenia. Osoba uprawniona do kontroli legitymacji, korzystając z dedykowanej aplikacji weryfikującej udostępnionej przez resort cyfryzacji pobierze na swoje uprzedzenie mobilne legitymację udostępnioną przez ucznia. Następnie zweryfikuje przy użyciu swojej aplikacji integralność i pochodzenie legitymacji szkolnej na podstawie certyfikatów, którymi ten dokument będzie opatrzony. Trzeci sposób polega na weryfikacji on-line. Osoba uprawniona do weryfikacji legitymacji dokona, przy użyciu dedykowanej aplikacji sprawdzenia w centralnym rejestrze utrzymywanym przez ministerstwo cyfryzacji, czy legitymacja szkolna ucznia nie została unieważniona.

Pt., 10 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża