Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Prawie oświatowym

Zmiany w Prawie oświatowym fotolia.pl

Szkolnictwo zawodowe, jadalnie i stołówki w szkołach oraz podział kompetencji w ocenie dyrektora. To trzy główne tematy projektu nowelizacji Prawa oświatowego i innych ustaw, wokół których toczą się uzgodnienia pomiędzy stroną rządową i samorządową. Spotkania robocze i ostatnie posiedzenie zespołu edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 25 lipca znacznie przybliżyły obie strony do osiągnięcia porozumienia.

Mimo różnic, dobra merytoryczna współpraca i duża szansa na porozumienie

Szczegóły przedstawionego w końcówce czerwca projektu ustawy nowelizującej przede wszystkim Prawo oświatowe, ale również inne ustawy (m.in. o finansowaniu zadań oświatowych i o finansach publicznych) przedstawiliśmy Państwu w artykule tutaj . W trakcie analizy projektu organizacje samorządowe zgłosiły w lipcu łącznie ok. 150 uwag. Resort edukacji przyjął większość z nich. Warto odnotować dobrą atmosferę współpracy obu stron nad projektem, pomimo różnic poglądów w niektórych kwestiach. Podkreślają to zarówno przedstawiciele organizacji samorządowych, jak i przewodnicząca zespołu resortowego wiceminister Małgorzata Machałek.

Nowa wersja projektu w połowie sierpnia, do Sejmu w połowie września

Do rozstrzygnięcia pozostało kilka elementów (opisujemy je w osobnych artykułach w dziale Edukacja). Co do większości z nich udało się porozumieć 25 lipca, podczas posiedzenia zespołu edukacji KWRiST, upoważnionego przez komisję do wydania ostatecznej opinii o projekcie nowelizacji. Oceny całościowej projektu zespół nie mógł formalnie wydać ze względu na brak nowej wersji projektu ustawy, uwzględniającej wypracowane rozwiązania. Ustalono, że nowy projekt zespół otrzyma ok. 10 sierpnia. Resortowi zależy, by w połowie września gotowy projekt ustawy w ostatecznym kształcie przyjętym przez rząd trafił do Sejmu.

Sob., 28 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża