Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co czeka zadłużoną gminę Ostrowice

Co czeka zadłużoną gminę Ostrowice fotolia.pl

30 maja br. strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim.

Ostrowice mają od nowego roku zostać podzielone i włączone do sąsiednich miast. Decyzja taka została podjęta w porozumieniu z samorządami, które będą zaangażowane z zmiany.

Jak wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, proponowane rozwiązania są bardzo propaństwowe. – To nie jest tak, że my – jako rząd - przejmujemy cały dług. Przejmujemy wszystkie zobowiązania i chcemy sprawdzić, w jaki sposób były podejmowane, jak wyglądał cały proces podpisywania umów, bo to były, jak przypomnę umowy z parabankami. Pewno będzie tu dużo pracy ministerstwa, prokuratorii i całego aparatu państwa, który w ramach zasady pomocniczości powinien pojawić się w relacjach gminy z wierzycielami. Tak naprawdę po pierwszych trzech, czterech miesiącach po likwidacji tej gminy po nowym roku będziemy wiedzieli jaki jest realny dług tej gminy i liczba wierzycieli, którzy się zgłoszą do wojewody – mówił minister.

Paweł Szefernaker zaapelował także do samorządowców, a zwłaszcza do lokalnych organizacji samorządowych, aby umorzyły zobowiązania (w większości składki członkowskie) gminy.

Pt., 1 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska