Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O wynagrodzeniach i stanowiskach w samorządach

O wynagrodzeniach i stanowiskach w samorządach .

Od 1 lipca br. osoby pełniące w samorządach funkcje zarządzające będą zarabiały mniej. Temat ten, oprotestowany przez samorządowców, pojawił się jeszcze na posiedzeniu planarnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 30 maja nr.

Strona samorządowa przedstawiła oświadczenie dotyczącego nowego rozporządzenia w sprawie pracowników samorządowych. Jego treść (dostępna tutaj) zaprezentował Wojciech Długoborski, prezes Zarządu Unii Miasteczek Polskich, zastępca burmistrza gminy Chojna.

Strona samorządowa zwróciła się do Prezydenta RP o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności przyjętego rozporządzenia Rady Ministrów z Konstytucją RP i ratyfikowaną przez Polskę Europejską Kartą Samorządu Lokalnego.

Jednocześnie przedstawiciele samorządów podnieśli problem, który zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Tabela 2 pkt d zatytułowana: stanowiska we wszystkich urzędach nie zawiera stanowiska dyrektora wydziału. Obecne stanowisko wpisane w tej tabeli to dyrektor departamentu (biura) oraz naczelnik (kierownik) wydziału bądź jednostki równorzędnej. Rozporządzenie to stanowi ponadto, że pracownik samorządowy zatrudniony w dniu wejścia w życie rozporządzenia na stanowisku w nim nieprzewidzianym może być zatrudniony na tym stanowisku na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2018 r. Co, jak tłumaczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk, oznacza konieczność likwidacji takiego stanowiska. Dlatego w jego ocenie należy wyjaśnić, czy to zabieg celowy ustawodawcy czy też jedynie omyłka.

W odpowiedzi Paweł Szefernaker, przyznał, że rozporządzenie to powinno być gruntownie przez wszystkie strony przeanalizowane - jest tam wiele różnego rodzaju stanowisk, które od lat w samorządzie nie funkcjonują takich jak detaszer czy kontystka. Obecny na posiedzeniu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, obiecał, że problematyczna kwestia stanowiska dyrektora wydziału zostanie wyjaśniona.

Pt., 1 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska