Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Srebrne gody” Komisji Wspólnej

„Srebrne gody” Komisji Wspólnej .

29 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie, z okazji z obchodów  25-lecia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Dnia Samorządu Terytorialnego, odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Wspólnej.

Otwierając spotkanie, Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślał, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego jest przykładem rozwiązań unikalnych w skali nie tylko europejskiej. Brana jest za wzór przez naszych zagranicznych partnerów. Stanowi bowiem forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego.

Minister przypomniał, że pierwszy raz Polacy mogli bezpośrednio wybierać swoich włodarzy w maju 1990 r. A trzy lata później powołano Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Tym samym Komisja obraduje już od 25 lat. – „Chciałem Państwu złożyć życzenia z okazji tych złotych godów Komisji Wspólnej” – mówił.

Jak wyjaśniał szef MSWiA, zdecydowana większość prac Komisji to przykłady dobrej współpracy strony rządowej i samorządowej. Wśród wielu tysięcy rozpatrzonych przez Komisję spraw jedynie około 3 proc. stanowią projekty nieuzgodnione. Jako przykład dobrej współpracy minister wskazał m.in. projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Dowodem tego, że obecny rząd docenia rolę samorządów jest powołanie pełnomocnika do spraw współpracy z samorządem, którym jest Paweł Szefernaker. Do prac w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaproszeni zostali również przedstawiciele organizacji sołtysów.

O tym jak powstawała i działała Komisja mówił Wojciech Długoborski, współprzewodniczący ze strony samorządowej KWRiST, prezes Zarządu Unii Miasteczek Polskich, zastępca burmistrza Chojny.

Barwnie i z humorem o historii działania Komisji opowiadał Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej KWRiST, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Przypomniał m.in. jak szybko stanowione potrafiło być prawo.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju dziękował samorządowcom za współpracę. Jak tłumaczył, Polska ma rozwojowy model funkcjonowania państwa, który się podoba w wielu miejscach. Jest to model oparty na partnerstwie.

W trakcie posiedzenia wręczone zostały nagrody laureatom XV edycji Konkursu im. prof. Michała Kuleszy, które przyznawane są za rozprawy doktorskie, prace magisterskie i licencjackie dotyczące samorządu terytorialnego.

Nagrodę za rozprawę doktorską dostała Aleksandra Kania za rozprawę „Rola klastrów innowacyjnych w budowaniu konkurencyjności regionu na przykładzie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia oraz województwa wielkopolskiego”, promotor prof. dr hab. Marian Gorynia (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu).

Najlepszą pracą magisterską została praca Sary Jagiełło „Rola sekretarza gminy jako jej menadżera”, promotor prof. dr hab. Grażyna Prawelska-Skrzypek (Uniwersytet Jagielloński).

Ponadto Łukaszowi Komorowskiemu przyznano wyróżnienie za pracę magisterską „Dopłaty do lokalnego transportu zbiorowego. Co zmienia bezpłatna komunikacja publiczna”, promotor prof. dr hab. Jan Swianiewicz (Uniwersytet Warszawski).

Konkurs ogłaszany jest przez Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. i Redakcję „Samorządu Terytorialnego”. Patronami Instytucjonalnym Konkursu są: Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Metropolii Polskich, a także Związek Gmin Wiejskich RP oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

W uroczystym posiedzeniu KWRiST udział wzięli przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.

Czw., 31 Mj. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska