Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ostatnie posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST w tym roku

Ostatnie posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST w tym roku fotolia.pl

W poniedziałek, 11 grudnia br. odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST.

Członkowie Zespołu analizowali i opiniowali:

  • projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych autorstwa Ministerstwa Rozwoju – uzgodniony pozytywnie,
  • projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie systemu informacyjnego gospodarowania wodami oraz projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie zakresu informacji z systemu informacyjnego gospodarowania wodami podlegających udostępnianiu, sposobu ich udostępniania i ponownego wykorzystania oraz wysokości opłat za ich przygotowanie i udostępnianie - z uwagi na trwające jeszcze uzgodnienia Zespół nie zaopiniował projektów,
  • projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa  - Zespół zaopiniował projekt w wersji z 2 listopada br. – projektodawcy zapewnili, że nie będzie istotnych zmian w zakresie dotyczącym JST. Współprzewodniczący ze strony Samorządowej zgłosił potrzebę merytorycznego i informacyjnego wsparcia JST przy wdrażaniu ustawy, zwłaszcza dla małych i średnich JST.

Pytania samorządów

W sprawach różnych przedstawiciele JST zwrócili uwagę na procedowany obecnie w parlamencie poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów administracji państwowej. Projekt ten przewiduje nagrywanie wyborów, w związku z czym mogą powstać problemy techniczne związane z awariami sieci telekomunikacyjnej – pytanie, czy nie będzie rzutowało na ważność wyborów. Przedstawiciel MC wskazał, że to jest projekt poselski i nikt nie pytał MC o stanowisko w tej sprawie.

Koleją kwestią poruszoną w sprawach różnych był projekt ustawy o jawności, który ma regulować kwestie dostępu do informacji publicznej - czy to oznacza, że od tego projektu sprawy dostępu do informacji publicznej będą w kompetencjach koordynatora służb specjalnych? Minister Okoński przyznał, że te kwestie jeszcze nie są przesądzone.

Pt., 15 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka