Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gabinety lekarskie w szkołach. Są pieniądze na wyposażenie

Gabinety lekarskie w szkołach. Są pieniądze na wyposażenie fotolia.pl

Samorządy miały tylko kilka dni na złożenie wniosków o dotacje na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Nie wszystkie zdążyły. Na szczęście da się jeszcze sięgnąć na zaplanowane na ten cel środki.

Na prośbę strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informację na temat realizacji ustawy z 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie dofinansowania wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej.

Podczas plenarnego posiedzenia KWRiST, które odbyło się 25 października br Anna Widarska, dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w resorcie zdrowia przypomniała, że na podstawie wymienionej regulacji JST mogły ubiegać się o dotacje z przeznaczeniem na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Maksymalna wysokość dotacji wynosiła 6700 zł. Zaplanowano wyposażenie gabinetów w około 20 000 szkół na ogólną kwotę 134 mln zł.

W toku realizacji okazało się, że JST złożyły wnioski na takie dofinansowanie 9518 gabinetów na ogólną kwotę niespełna 46 mln zł. Z uwagi na to, że pozostały jeszcze niewykorzystane środki a celem Ministra Zdrowia jest wzmacnianie medycyny szkolnej, zostały podjęte działania mające na celu wykorzystanie pieniędzy. Ministerstwo Zdrowia razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej rozesłało ankiety do szkół i zbiera informacje na temat tego, kto jest zainteresowany takim wsparciem. Przygotowana została także propozycja nowelizacji ustawy, w której stworzono możliwość skorzystania z dotacji w szkołach, które do tej pory tego nie zrobiły. Ponadto rozszerzono zakres podmiotów, które mogą aplikować o dotacje. Teraz oprócz JST (zadania własne) będą to wszystkie podmioty prowadzące szkoły publiczne.

Stworzenie dalszej możliwości ubiegania się o dotacje jest dobrą wiadomością dla samorządów, o czym zapewnił Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej KWRiST, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Przedstawiciele samorządów zwracali wcześniej uwagę, że pierwszy termin przewidziany dla aplikowania był bardzo krótki i obawiali się, że  wielu samorządom z możliwości dofinansowania w ogóle nie uda się skorzystać. Choćby dlatego, że nie zdążą się o niej dowiedzieć.

Ekspert Związku Miast Polskich Marek Wójcik zaapelował o to, aby strona rządowa nie czekała nawet na wyniki ankiet, tylko aby inicjatywa legislacyjna się pojawiła. Zaznaczył też, że Związek Miast Polskich wnosił o rozszerzenie katalogu uprawnionych do korzystania z pomocy o resorty oraz podmioty prowadzące szkoły niepubliczne. Przedstawiciele JST proszą również o to, aby wnioskodawcy spełniając wymogi nie musieli zobowiązywać się do zatrudnienia pielęgniarki w szkole, gdyż ostateczna decyzja w tym zakresie należy do NFZ. Zamiast tego mogą oświadczyć, że stworzą miejsce pracy dla takiej osoby.

Sob., 28 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska