Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Scalanie gruntów: nowelizacja ustawy

Scalanie gruntów: nowelizacja ustawy fotolia.pl

Resort rozwoju wsi przygotował projekt zmiany ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Przedstawiono w nim m.in. zmodyfikowaną definicję scaleń, wprowadzono pojęcie gospodarstwa rolnego w rozumieniu Kodeksu Cywilnego oraz zobowiązano Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do pokrywania kosztów wykonania scalenia i wymiany gruntów oraz poscaleniowego zagospodarowania gruntów nie tylko w związku z budową autostrady, ale również drogi ekspresowej.

Projekt mówi, że celem scalania gruntów jest rozwój obszarów wiejskich oraz polepszanie warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie przez:

  1. racjonalne kształtowanie rozłogów gruntów, poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych;
  2. dostosowanie granic nieruchomości do systemów infrastruktury technicznej, w tym do systemów urządzeń melioracji wodnych, dróg, kolei oraz rzeźby terenu – realizujące ustalenia w szczególności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zapewniające zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz ochronę środowiska naturalnego.

W uzasadnieniu czytamy, że art.4 ust. 3 ustawy, mówiący, iż koszty prac scaleniowych o zagospodarowania poscaleniowego pokrywa inwestor, który wystąpił o scalenie gruntów – jest przepisem martwym. Dotychczas żaden inwestor sam nie wystąpił z wnioskiem o scalenie gruntów, a organ administracji publicznej właściwy w sprawach scaleń nie ma środków na przeprowadzenie takiego zabiegu urządzeniowo-rolnego, mimo oczywistej potrzeby wywołanej działalnością inwestora. Ministerstwo proponuje zmiany, które mają zobowiązać inwestorów realizujących inwestycje celu publicznego do pokrywania kosztów związanych z pracami scaleniowymi i zagospodarowaniem poscaleniowym. Także w przypadku, gdy inwestor nie wystąpi z wnioskiem o wdrożenie takiego postępowania. Jeżeli starosta uzna, że postępowanie scaleniowe jest konieczne wówczas obciąży inwestora kosztami wynikającymi z jego realizacji.

Z całym projektem można zapoznać się tutaj. Będzie on opiniowany przez zespól ds. obszarów wiejskich Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Sob., 23 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża