Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bilans korzyści pod znakiem zapytania

Bilans korzyści pod znakiem zapytania fotolia.pl

W ramach realizacji programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna „100 Mega na 100-lecie” (niepodległości) szkoły mają uzyskać dostęp do szerokopasmowego Internetu i materiałów wspomagających proces nauczania. Odbędzie się to jednak za cenę dochodów z zajęcia pasa drogowego na potrzeby infrastruktury regionalnych sieci szerokopasmowych.

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej zaproponowało utworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jako publicznej sieci telekomunikacyjnej służącej świadczeniu publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych szkołom. OSE ma być utworzona w celu:

  • umożliwienia szkołom dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej i usług dostępu do szerokopasmowego Internetu (symetryczna przepustowość co najmniej 100 Mb/s). W zakresie podstawowym (tj. z przepustowością 100 Mb/s) świadczenie wymienionych usług ma być bezpłatne;
  • podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli;
  • wspomagania procesów kształcenia w szkołach.

Operatorem OSE ma zostać Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy. Do jego zadań ma należeć:

  • przygotowanie OSE w sposób umożliwiający świadczenie z jej wykorzystaniem usług;
  • eksploatacja OSE, w tym usuwanie awarii, utrzymanie, modernizacja oraz nadzór nad funkcjonowaniem;
  • świadczenie szkołom usług dostępu do szerokopasmowego Internetu wraz z usługami bezpieczeństwa teleinformatycznego, obejmującymi w szczególności ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem oraz monitorowanie zagrożeń i bezpieczeństwa sieciowego;
  • promowanie zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych;
  • tworzenie i udostępnianie narzędzi informatycznych wspomagających korzystanie z technologii cyfrowych w procesie kształcenia.

Zadania mają być finansowane ze środków budżetu państwa w formie dotacji celowej udzielanej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Jednocześnie przewiduje się, że nie będzie się pobierało opłaty za zajęcie pasa drogowego w związku z umieszczeniem w pasie drogowym infrastruktury regionalnych sieci szerokopasmowych w zakresie w jakim jest wykorzystywana przez operatora OSA do wykonywania zadań określonych w tej ustawie. Ustawa nie wyjaśnia czym jest owe wykorzystywanie regionalnej sieci szerokopasmowej do wykonywania zadań określonych w ustawie o OSA. Wyjaśnienie zawarte w uzasadnieniu mija się z treścią legislacyjną – tam bowiem wskazuje się, że zwolnienie ma dotyczyć wyłącznie elementów infrastruktury RSS oddanych operatorowi OSE. Zagadnienie to będzie wymagało dyskusji na dalszym etapie prac – w przeciwnym wypadku może się okazać, że przy rozszerzającej wykładni wprowadzanego zwolnienia straty podsektora finansów samorządowych będą większe niż korzyści płynące z umożliwienia szkołom bezpłatnego korzystania z Internetu.

Projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej ma być zaopiniowany wiążąco przez Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Sob., 22 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski