Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bliski koniec przenoszenia nauczycieli do pracy bez ich zgody

Bliski koniec przenoszenia nauczycieli do pracy bez ich zgody fotolia.pl

W projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zaproponowano uchylenie art. 19 ustawy Karta Nauczyciela.

Artykuł 19 ustawy – Karta Nauczyciela daje organowi prowadzącemu szkołę możliwość przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły – bez zgody nauczyciela, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko.

W przypadku przeniesienia do pracy w innej szkole w innej miejscowości, nauczycielowi przysługuje czterodniowy tydzień pracy, dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego oraz zakwaterowanie w miejscu czasowego zatrudnienia.

Jak wskazują projektodawcy powyższe uregulowanie w obecnych realiach utraciło swój pierwotny cel. W sytuacji, kiedy nie występują trudności z zapewnieniem w szkołach obsady na stanowiskach nauczycieli nie jest zasadne przenoszenie nauczycieli do pracy bez ich zgody.

Do nauczycieli przeniesionych do innej szkoły na podstawie art. 19 ustawy – Karta Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy o finansowaniu zadań oświatowuch, przepisy te będą miały zastosowanie do końca okresu, na jaki zostali przeniesieni.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania w dalszym ciągu będzie natomiast mógł zostać przeniesiony na inne stanowisko lub do innej szkoły, na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą, na podstawie art. 18 ustawy – Karta Nauczyciela.

Pt., 7 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka