Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa procedura weryfikacji dostępu do bazy danych SIO

Nowa procedura weryfikacji dostępu do bazy danych SIO fotolia.pl

W związku z wejściem w życie, dnia 24 lipca 2017 r., ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw konieczne stało się wydanie nowego rozporządzenia, określającego procedurę przyznawania danych dostępowych do systemu informacji oświatowej.

MEN przygotowało projekt rozporządzenia określający tę procedurę, w tym szczegółowy zakres danych zawartych we wniosku o przyznanie danych dostępowych, i sposób potwierdzania tożsamości osoby, której wniosek dotyczy.

Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy do dostępu do bazy danych SIO są upoważnieni:

  1. kierownik podmiotu zobowiązanego do przekazywania danych do bazy danych SIO - w zakresie przekazywania danych identyfikacyjnych i danych dziedzinowych do bazy danych SIO, pozyskiwania danych identyfikacyjnych i danych dziedzinowych z bazy danych SIO oraz pozyskiwania danych z rejestru PESEL za pośrednictwem bazy danych SIO,
  2. prezes regionalnej izby obrachunkowej – w zakresie, o którym mowa w art. 61 ustawy,
  3. rektor uczelni – w zakresie, o którym mowa w art. 62 ustawy.

Źródło upoważnienia do dostępu do bazy danych SIO dla osób upoważnionych, o których mowa powyżej jest określone bezpośrednio w ustawie (upoważnienie z mocy prawa – bez konieczności uzyskiwania dokumentu upoważnienia w postaci papierowej w indywidualnej procedurze).

Dostęp do bazy danych SIO przez osoby upoważnione będzie następował po zalogowaniu do systemu teleinformatycznego osoby upoważnionej. W związku z tym użytkownik SIO jest obowiązany posiadać dane dostępowe, obejmujące niepowtarzalne identyfikator użytkownika SIO (login) i hasło, które otrzyma po spełnieniu warunków procedury przyznawania danych dostępowych określony w ustawie i rozporządzeniu.

Dane dostępowe osobie upoważnionej przyznaje minister, kurator oświaty, wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta), starosta powiatu i marszałek województwa lub osoby przez nich upoważnione. Udzielenie upoważnienia do przyznawania danych dostępowym wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Ponadto osoba upoważniona, może upoważnić do dostępu do bazy danych SIO pracownika lub pracowników jednostki, którą kierują, lub urzędu obsługującego daną jednostkę, kierownika jednostki organizacyjnej podległej kierownikowi podmiotu lub przez niego nadzorowanej, a w przypadku jednostki samorządu terytorialnego - także kierownika jednostki obsługującej lub pracownika albo pracowników tych jednostek wyznaczonych przez ich kierowników. W tym przypadku upoważnienie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, a dane dostępowe osobie upoważnionej przyznaje osoba udzielająca upoważnienia.

W każdym przypadku dane dostępowe będą przyznawane na wniosek osoby upoważnionej składany w postaci elektronicznej. Art. 71 ust. 2 ustawy oraz § 3 projektu określają elementy, jakie zawiera wniosek. Ponadto osoba upoważniona przez ministra, kuratora oświaty, wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), starostę powiatu i marszałka województwa do udzielania upoważnień jest zobowiązana złożyć wniosek o przyznanie danych dostępowych.

Wniosek składa się w postaci elektronicznej, za pomocą aplikacji internetowej SIO.

Na adres poczty elektronicznej osoby, której mają być przyznane dane dostępowe jest przesyłana informacja o wpływie wniosku i o rozpoczęciu rozpatrywania wniosku. Organ przyznający dane dostępowe rozpatruje wniosek w terminie 5 dni roboczych od dnia wysłania informacji.

Dane dostępowe osobie upoważnionej będą przyznawane po stwierdzeniu poprawności danych zawartych we wniosku oraz po potwierdzeniu tożsamości osoby, której wniosek dotyczy.

W przypadku, gdy wniosek nie został uwierzytelniony, przy pomocy mechanizmów, o których mowa w ust. 71 ust. 3 ustawy, tj. kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP, przeprowadza się procedurę potwierdzenia tożsamości osoby, której wniosek dotyczy.

Po stwierdzeniu poprawności danych zawartych we wniosku, a w przypadku gdy wniosek nie został uwierzytelniony przy pomocy mechanizmów, o których mowa w ust. 71 ust. 3 ustawy, także po potwierdzeniu tożsamości osoby, dane dostępowe są pozyskiwane z SIO przez osobę upoważnioną, po podaniu przez nią danych potwierdzających jej tożsamość.

Projekt będzie przedmiotem obrad czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Pt., 2 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka