Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Użytkowanie wieczyste, dobry kierunek zmian wypracowany przez ZPP

Użytkowanie wieczyste, dobry kierunek zmian wypracowany przez ZPP .

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, pozytywnie odniosło się do kwestii poprawek do projektu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Projekt w pierwotnej wersji był tematem dyskusji na posiedzeniu zespołów komisji wspólnej, gdzie wywołał uzasadnione kontrowersje. Strona samorządowa zgłosiła szereg poprawek merytorycznych do projektu, które miały przyczynić się do jego poprawy i lepszej realizacji zapisów w praktyce. Na ostatnim specjalnym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST, odbyła się debata podsumowująca pracę nad projektem.

Samorządowcy pozytywnie odnieśli się do zaproponowanych zmian, dziękując za uwzględnienie proponowanych postulatów. Swój duży wkład w ten sukces miał również Związek Powiatów Polskich. Jak powiedział zastępca dyrektora Biura ZPP Grzegorz Kubalski, doszliśmy do etapu w którym kierunek prac zadowala. Zauważył, że nie wolno marginalizować głosu KWRiST, gdyż ona ma pełne prawo odnosić się do projektów już po uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych, zgłaszając swoje postulaty i propozycje zmian. Dzięki temu udało się wypracować projekt lepiej dostosowany do realiów funkcjonowania i bardziej sprawiedliwy społecznie. Przypomniał jednak, że projekt odpowiada na problem społeczny, ale nie rozwiązuje samego problemu praw własności gruntu, dla kilku a czasem kilkudziesięciu osób, celem ustalenia dysponowania gruntem na cele budowlane.

Jak zauważył przedstawiciel ZPP, warto podjąć prace nad zmianami prawa cywilnego w zakresie ograniczonych praw rzeczowych. Wiceminister MIB Tomasz Żuchowski przyznał rację, że należy rozpocząć prace nad tym tematem. Jak mówił, w ministerstwie również dostrzegają ten problem i jest bardzo ważny również w kontekście nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Cieszy fakt zrozumienia ze strony ministerstwa postulatów samorządów i uwzględnienia części zgłaszanych uwag oraz zapowiedź wspólnej pracy na przyszłość.

Sob., 13 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk