Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PROW, kultura, zabytki, przestrzeń: projekt rozporządzenia

PROW, kultura, zabytki, przestrzeń: projekt rozporządzenia fotolia.pl

Resort rolnictwa opublikował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”, operacje typu „Kształtowanie przestrzeni publicznej” oraz operacje typu „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. 

W rozporządzeniu określono zakres operacji, na które może być przyznane dofinansowanie oraz typ wnioskodawcy. O dofinansowanie może ubiegać się gmina lub jej instytucja kultury. Projekt może dotyczyć obiektów kulturalnych (budowy, przebudowy, wyposażenie), w tym świetlic i domów kultury; kształtowania przestrzeni publicznych, obiektów zabytkowych (ich odnowy oraz zakupu na funkcje publiczne). Jednym z warunków udzielenia dofinansowania jest realizacja przedsięwzięcia na terenie gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej lub miejskiej, oprócz miast i miejscowości powyżej 5 tys. mieszkańców. Projekt zawiera również szereg kryteriów wyboru operacji. Zarówno krajowych, jak i regionalnych. Są one pogrupowane ze względu na typ operacji: od inwestycji w obiekty kulturalne, przez kształtowanie przestrzeni publicznych, do ochrony zabytków i budownictwa tradycyjnego.

Dofinansowanie, jak w pozostałych przypadkach działania „podstawowe usługi i odnowa wsi” wynosi 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych. W ich katalogu znajdują się m.in. budowa i zakupy (obiektów, maszyn, wyposażenia, usług w tym konserwatorskich). Przy czym limit dofinansowania na jedną miejscowość wynosi 500 tys. zł.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj. Do 5 maja trwają jego konsultacje. Projekt będzie również opiniowany przez zespół ds. obszarów wiejskich Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Sob., 29 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża