Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Regulaminie Komisji Wspólnej (i opór przeciwko nim)

Mijająca kadencja władz samorządowych uzasadnia pewną refleksję co do funkcjonowania określonych instytucji, w tym Komisji Wspólnej. W wyniku takiej refleksji Związek Powiatów Polskich zaproponował wprowadzenie trzech zmian:

  • likwidację stałego Zespołu do Spraw Polityki Europejskiej. Zespół ten – właściwy do zagadnień z zakresu działów integracja europejska i działu sprawy zagraniczne – nie zebrał się od czterech lat, co poddaje w wątpliwość sens dalszego jego funkcjonowania. W związku z tym zaproponowano by działy te zostały przypisane do zakresu działania Zespołu do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska;
  • wprowadzenie instytucji zastępców członków poszczególnych zespołów Komisji Wspólnej. Instytucja ta funkcjonuje już w chwili obecnej – jednakże poza uregulowaniami prawnymi. Na podstawie §17 w związku z §12 ust. 2 i 3 obowiązującego obecnie regulaminu członkowie zespołów nie mogą działać za pośrednictwem pełnomocników/zastępców. Dopuszczalne jest jedynie wskazanie obserwatora, który jednak nie ma prawa głosu. Uwzględniając fakt, że zdarzają się posiedzenia Zespołów, na które nie przybywa żaden z regularnych członków, wydaje się konieczne prawne umocowanie instytucji zastępców – tak stałych, jak i doraźnych;
  • uregulowanie sposobu zwoływania zespołu w przypadku braku współprzewodniczącego ze strony rządowej. W mijającej kadencji zmiany takie nastąpiły w Zespole ds. Systemu Finansów Publicznych i Zespole ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska i prowadziło do dezorganizacji pracy zespołu. Proponujemy zatem przyjęcie rozwiązania, że w takiej sytuacji upoważnienie do zwołania posiedzenia Zespołu będzie przysługiwało samodzielnie współprzewodniczącemu reprezentującemu stronę samorządową.

Wydawało się, że propozycje te – jako oczywiste – nie będą budziły żadnych zastrzeżeń; na posiedzeniu Komisji Wspólnej nikt zresztą przeciwko nim nie oponował. Stało się to dopiero dnia następnego, kiedy swoje zastrzeżenia zgłosił Związek Województw. Dla rzetelności dziennikarskiej, prezentujemy argumentację jaką przedstawili reprezentanci samorządów wojewódzkich: „Biorąc pod uwagę znaczenie proponowanego do likwidacji zespołu ds. polityki europejskiej i przypisanie jego zadań zespołowi ds. infrastruktury, rozwoju lokalnego, polityki regionalnej oraz środowiska, należy stwierdzić, że taka nowelizacja regulaminu znacznie obniży rangę polityki zagranicznej poprzez zmniejszenie roli regionów w tym obszarze działania.
Ponadto należy stwierdzić, że likwidacja tego zespołu nie służy interesowi jednostek samorządu terytorialnego, biorących udział w realizacji ważnych zadań w polityce europejskiej i błędem byłaby rezygnacja z tak ważnej struktury niezależnie od dotychczasowej jakości jego pracy.” Czyli, sprawa będzie miała swój ciąg dalszy, o czym będziemy rzecz jasna informować naszych Czytelników.

Śr., 27 Prn. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: