Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Bieżący tydzień będzie obfitował w tematy samorządowe poruszane w parlamencie. Choć posiedzenie plenarne odbędzie się tylko jednego dnia, 20 lutego, i ma dotyczyć wyłącznie jednej sprawy, tj. głosowania wniosku o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości, to bogaty jest program zaplanowanych na bieżący tydzień posiedzeń poselskich komisji. Nie ze względu na liczbę rozpatrywanych projektów ustaw, a z powodu liczby informacji, których posłowie mają wysłuchać i omówić, przedstawianych głównie przez Najwyższą Izbę Kontroli, ale również przez poszczególne resorty.

Wtorek, 19 lutego

Tego dnia posłowie z komisji ds. kontroli państwowej zapoznają się z informacją Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli "rozwiązywania problemów społeczno-ekonomicznych mieszkańców miast istotnie dotkniętych skutkami zmian gospodarczych". Z raportem NIK można zapoznać się tutaj.

Środa, 20 lutego

Środowe posiedzenie komisji samorządu terytorialnego poświęcone ma być dwóm tematom. Po pierwsze, posłowie zapoznają się z informacją Związku Gmin Wiejskich na temat funkcjonowania artykułu 4 ustawy o samorządzie gminnym, dotyczącego zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego. Drugim tematem ma być rozpatrzenie informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli ochrony ludności w ramach zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. W środę również zbierze się sejmowa komisja ochrony środowiska. Posłowie mają rozpatrzeć informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej przez powiaty i gminy. Środa będzie również pierwszym dniem, w którym poruszone zostaną sprawy oświatowe. Komisja edukacji oraz komisja samorządu terytorialnego spotkają się na wspólnym posiedzeniu, by wysłuchać informacji resortu edukacji o wzmocnieniu roli kuratora oświaty.

Czwartek, 21 lutego

W tym dniu posłowie z komisji ochrony środowiska rozpatrzą kolejną informację. Tym razem ministra środowiska na temat zagospodarowania odpadów komunalnych. Podobną sprawą zajmą się posłowie z komisji samorządu terytorialnego. Ten sam resort ma im przedstawić sprawozdanie o stanie przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego w zbiórce plastikowych opakowań po napojach. Pozostałe dwa posiedzenia czwartkowe będą należały do komisji edukacji. Najpierw jej stała podkomisja ds. kształcenia zawodowego zajmie się systemem rozwiązań wspierających efektywne przygotowanie kadr odpowiadających na zapotrzebowanie dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Rezultaty współpracy w tym zakresie mają przedstawić posłom resorty edukacji, nauki oraz pracy. Następnie przed posłami z komisji edukacji pojawią się kontrolerzy NIK, by zaprezentować im wyniki kontroli opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Do raportu izby swoje stanowisko ma przedstawić ministerstwo zdrowia.

Piątek, 22 lutego

Na koniec tygodnia pozostało do wzmiankowania tylko jedno posiedzenie, ale o istotnej dla samorządu kwestii. Posłowie z komisji edukacji mają zapoznać się z informacją MEN na temat zaplanowanych i realizowanych podwyżek płac nauczycieli oraz propozycji nowych regulacji dotyczących systemu ich wynagradzania.

Pt., 15 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża