Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

W bieżącym tygodniu odbędą się posiedzenia obu izb parlamentu. W tych samych dniach obradować będą posłowie i senatorowie. Posiedzenia Sejmu i Senatu zaplanowano na trzy dni, od 21 do 23 listopada. Z punktu widzenia samorządowego kluczowe wydają się dwie sprawy. Po pierwsze, rozpatrzenie przez senatorów ustawy nowelizującej Prawo oświatowe i Kartę Nauczyciela. Po drugie, rozpatrzenie przez posłów rządowego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

W pierwszym przypadku wiadomo już, że MEN wprowadzi do ustawy nowelizującej przepisy oświatowe poprawki. W trakcie negocjacji pani minister ze związkowcami nauczycielskimi ustalono, że z ustawy zostaną usunięte przepisy dotyczące nowego systemu oceniania nauczycieli krytykowane przez wszystkie centrale związkowe. Mają one być przeniesione, po wprowadzeniu korekt, do rozporządzenia. Natomiast, nowelizacja przepisów o finansach publicznych (z projektem można zapoznać się tutaj) dotyczy wprowadzenia rozwiązań umożliwiających restrukturyzację i wcześniejszą spłatę długu jednostek samorządu terytorialnego oraz wzmocnienie mechanizmów prawnych służących zwiększeniu ich bezpieczeństwa finansowego.

Garść informacji

W poniedziałek 20 listopada senacka komisja ochrony środowiska rozpatrzy kilka sprawozdań. Wszystkie będą dotyczyły ochrony powietrza. Jako pierwsze mają być zaprezentowane informacje o działaniach rządu na rzecz poprawy jakości powietrza i likwidacji smogu. Referować mają przedstawiciele trzech resortów. W temacie głos zabierze również Najwyższa Izba Kontroli, prezentując wyniki kontroli ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. Następnie senatorowie wysłuchają wiadomości na temat przygotowań do 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Katowicach wraz z omówieniem polskiego stanowiska.

Także tego dnia, senatorowie trzech komisji: infrastruktury, środowiska, samorządu terytorialnego rozpatrzą przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nazajutrz 21 listopada w Sejmie pojawią się ponownie przedstawiciele Najwyższe Izby Kontroli. Tym razem na posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego. Przedstawią wyniki kontroli utrzymania i eksploatacji sieci wodociągowej w miastach.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Sob., 17 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża