Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Posiedzenia obu izb parlamentu odbędą się w bieżącym (Senat) i przyszłym tygodniu (Sejm). Póki co w porządkach nie znalazły się projekty ustaw, czy ustawy bezpośrednio dotyczące samorządu terytorialnego. Jednak na posiedzeniach komisji obu izb będą poruszane sprawy, którymi samorząd się interesuje.

We wtorek 25 września trzy senackie komisje: rodziny, samorządu terytorialnego, ustawodawcza przeprowadzą pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci , autorstwa senatorów PO. Jak piszą w uzasadnieniu autorzy, dostrzegają oni "istotną niespójność pomiędzy zapisami tej ustawy a praktyką jej stosowania". Polega ona jakoby na zobowiązywaniu wszystkich wnioskodawców do wykazywania dochodów rodziny niezależnie od tego na które dziecko starają się o świadczenie wychowawcze. Projektodawcy proponują wprowadzenie do art. 13 ustawy zapis, zgodnie z którym zobowiązuje się ministra ds. rodziny do określenia wymogów formalnych wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego dla drugiego i kolejnego dziecka w taki sposób, by wnioskujący nie byli obarczani koniecznością wykazywania uzyskiwanego dochodu. W tym celu proponują dodanie ustępu, zgodnie z którym minister uwzględni obowiązek przedłożenia dokumentów stwierdzających wysokość dochodów rodziny wyłącznie w stosunku do wnioskodawców ubiegających się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

W czwartek 27 września sejmowa komisja edukacji zaopiniuje, na podstawie informacji MEN, wniosek klubu Nowoczesnej o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji w sprawie warunków szkolnych uczniów i nauczycieli klas VII, którzy w świetle raportu Rzecznika Praw Dziecka z dnia 17 sierpnia br. mierzą się z konsekwencjami źle ułożonych programów nauczania: nadmiarem nauki i prac domowych, niemożnością pełnej realizacji programu oraz niemożnością zrozumiałego zaprezentowania nauczanych treści. Poza tym posłowie wysłuchają przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli współpracy szkół z rodzicami w realizacji zadań wychowawczych.

Źródło: sejm.gov.pl i senat.gov.pl

Pt., 21 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża