Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Na bieżący tydzień zaplanowane zostały posiedzenia obu izb parlamentu. Posłowie obradować będą od wtorku do piątku, a senatorowie od środy do piątku. Na towarzyszących posiedzeniom plenarnym spotkaniach komisji sporo będzie spraw dotyczących funkcjonowania samorządu. Część pojawi się następnie na obradach plenarnych.

Zmiany w oświacie i pomocy społecznej

We wtorek 8 maja sejmowe komisje edukacji oraz samorządu terytorialnego przeprowadzą pierwsze czytanie pierwszego z dwóch projektów nowelizacji Prawa oświatowego (druk nr 2413). O projekcie pisaliśmy szerzej tutaj. Z kolei nazajutrz senacka komisja edukacji przeprowadzi pierwsze czytanie drugiego projektu nowelizacji Prawa oświatowego, dotyczącej regulacji zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły przez opiekuna. Piszemy o tym szerzej w osobnym artykule. Również w środę podkomisja stała ds. kształcenia zawodowego sejmowej komisji edukacji zapozna się z informacją resortów edukacji i polityki społecznej na temat finansowania kosztów kształcenia zawodowego młodocianych pracowników. Tego dnia sejmowa komisja samorządu terytorialnego przeprowadzi również pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej (druk nr 2429). Zmiany mają utworzyć podstawę prawną, umożliwiającą gminom przyznanie zasiłku celowego na pomoc najuboższym okresie grzewczym w mieszkaniach ogrzewanych elektrycznie. Związek Powiatów Polskich w opinii do projektu zwrócił uwagę, iż taka możliwość prawna już istnieje w obowiązujących przepisach.

Informacyjnie o: pieniądzach na drogi lokalne, o sporcie w samorządach i opłatach za wodę

We wtorek sejmowa komisja ochrony środowiska ma wysłuchać informacji resortu energii na temat budowy i planowanej rozbudowy sieci gazowniczej wysoko-, średnio- i niskociśnieniowej z uwzględnieniem gmin wiejskich i małych miast. W środę 9 maja posłowie z komisji cyfryzacji wysłuchają raportu Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli wdrażania systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nazajutrz, 10 maja, sejmowa komisja samorządu terytorialnego zajmie się stawkami opłat za deszczówkę oraz opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Tego dnia posłowie z komisji infrastruktury oraz z komisji samorządu terytorialnego zapoznają się z informacją resortu infrastruktury na temat realizacji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Z kolei informacja o współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w realizacji programów sportu powszechnego ma być przedmiotem czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji sportu.

Źródło: sejm.gov.pl, senat,gov.pl

Sob., 5 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża