Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

W bieżącym tygodniu w Sejmie pojawi kilka spraw dotyczących samorządu terytorialnego. Większość z nich będzie miała formę informacji przedstawianych posłom przez różne resorty. Pojawi się tylko jeden projekt ustawy - nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (druk nr 1988, dostępny tutaj.) Zajmie się nim 21 listopada komisja samorządu terytorialnego. Posłowie przeprowadzą tzw. pierwsze czytanie tego poselskiego projektu, a uzasadniać będzie go poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak czytamy w uzasadnieniu, chodzi o umożliwienie gminom ograniczania dostępności napojów alkoholowych. W obecnym stanie prawnym rada gminy określając liczbę punktów sprzedaży nie uwzględnia w limicie piwa i alkoholu do 4,5 proc. Określa jedynie liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży. Z uwagi na ograniczanie dostępności napojów alkoholowych posłowie proponują, by wszystkie napoje alkoholowe były uwzględniane w limicie. Określałby on maksymalne liczby zezwoleń: na napoje zawierające do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa; na napoje zawierające powyżej 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa); na napoje zawierające powyżej 18 proc. Przy czym, zachowałaby nadal swoją aktualność zasada, że limit określa się oddzielnie dla punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży.

W środę i czwartek posłowie z komisji samorządu terytorialnego wysłuchają kilku informacji. Resort administracji omówi funkcjonowanie gminnych rad seniorów oraz funkcjonowanie centrum usług wspólnych, jako "elementu racjonalizacji działań administracji samorządowej". Z kolei komisja ds. Unii Europejskiej zapozna się z informacją kilku resortów na temat planowanej budowy w gminie Baranów Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Źródło: sejm.gov.pl

Pt., 17 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża