Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Przedostatnie przed sierpniową przerwą posiedzenie Sejmu zaplanowano na środę i piątek (5 i 7 lipca) bieżącego tygodnia. Ostatnie posiedzenie przed wakacjami parlamentarnymi odbędzie się w dniach 18-20 lipca. Z kolei senatorowie będą obradować od 12 do 14 lipca. Na najbliższym spotkaniu plenarnym posłowie mają rozpatrzyć m.in. dwa projekty ustaw, które swoja materią dotyczą funkcjonowania samorządu terytorialnego. Pierwszy z nich to rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk nr 1560, tutaj). O drugim projekcie szerzej piszemy w osobnym artykule. To nowelizacja ustawy wdrażającej politykę spójności 2014-2020 (ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020) druk nr 1636, tutaj.

Komisje rozpatrujące oba projekty mają zebrać się we wtorek 4 lipca. W pierwszym przypadku, komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego przyjmą już gotowe sprawozdanie (można zapoznać się z nim tutaj). Natomiast z nowelizacją ustawy wdrożeniowej posłowie z komisji ds. UE oraz komisji samorządu terytorialnego zetkną się po raz pierwszy. Ale z nieoficjalnych informacji, jakie posiada nasza redakcja wynika, iż praca nad tym projektem ma pójść na tyle szybko, że przyjęcie sprawozdania przez izbę możliwe będzie już nazajutrz lub w piątek.

Ze względu na odrzucenie przez większość sejmową sprawozdania komisji samorządu terytorialnego, która zaproponowała, by odrzucić poselski projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, przewidujący zakaz zatrudniania asystentów i tworzenia tzw. gabinetów politycznych w samorządach, komisja ponownie zajmie się tym projektem w środę 5 lipca. Z punktu widzenia samorządu terytorialnego interesujące może być połączone posiedzenie komisji infrastruktury oraz komisji samorządu terytorialnego w środę 5 lipca. Przedstawiciele resortu infrastruktury mają przedstawić posłom aktualne informacje na temat prac nad ustawą Kodeks urbanistyczno-budowlany oraz, jak to ujęto w zapowiedzi, jej aspektów ekonomiczno-społecznych.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Sob., 1 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża