Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

W bieżącym tygodniu odbędzie się kolejne plenarne posiedzenie Sejmu. Natomiast senatorowie spotkają się w kolejnym tygodniu. Posłowie zdecydują m.in. o nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, dotyczącej usunięcia możliwości zatrudniania przez szefów JST asystentów i doradców. Projekt klubu Kukiz`15 nie zyskał akceptacji większości i rozpatrujące go komisje administracji i samorządu terytorialnego zdecydowały w marcu o rekomendowaniu izbie jego odrzucenia.

To nie wszystkie związane z funkcjonowaniem samorządu sprawy, które zostaną poruszone na posiedzeniu plenarnym i towarzyszących posiedzeniach komisji. Poseł Marek Sowa (PO) przedstawi izbie projekt nowelizacji samorządowych ustaw ustrojowych. Celem autorów inicjatywy jest wprowadzenie do porządku prawnego możliwości wykonywania przez mieszkańców gminy, powiatu i województwa inicjatywy uchwałodawczej. Z projektem można zapoznać się tutaj.

W środę 10 maja kontynuować swoją pracę będą posłowie z podkomisji do rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. O ostatnim posiedzeniu komisji pisaliśmy tutaj. Z kolei podkomisja stała ds. polityki regionalnej przeprowadzi w środę dyskusję na temat wykorzystania środków z programów unijnych w celu przeciwdziałania depopulacji ośrodków miejskich i obszarów peryferyjnych. W czwartek 11 maja na posiedzeniu komisji infrastruktury posłowie przeprowadzą pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (druk nr 1495 można go znaleźć tutaj)

Z pewnością jednym z najciekawszych będzie połączone posiedzenie dwóch komisji: edukacji oraz samorządu terytorialnego. Ministerstwo edukacji ma przedstawić aktualne informacji dotyczące wprowadzania reformy edukacji, sytuacji uczniów po wprowadzeniu nowej sieci szkół oraz wpływu nowej sieci szkół na finanse samorządów terytorialnych. Kierownictwo MEN ma również zaprezentować posłom założenia ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Pt., 5 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża