Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Poświąteczne posiedzenia plenarne Sejmu i Senat odbędą się w tych samych dniach. Członkowie obu izb parlamentu spotkają się 20 i 21 kwietnia. Wcześniej odbędą się posiedzenia komisji. Wśród tematów, którymi zajmą się posłowie i senatorowie znajdą się sprawy dotyczące funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.

19 kwietnia

Sejmowe komisje edukacji oraz samorządu terytorialnego rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej (druk nr 1434). Jak uzasadniają autorzy, zmiany są związane z kwestiami technologicznymi funkcjonowania SIO (zmiany architektury systemu, usprawnienia komunikacji użytkowników oraz modyfikacji schematu przekazywania danych). Ma powstać jedna baza danych SIO, a komunikacja użytkowników będzie odbywała się przez przeglądarkę internetową.

Trzy senackie komisje (samorządu terytorialnego, ustawodawcza, kultury) przeprowadzą pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (druk senacki nr 447). Autorzy chcą, by do reżimu oddziaływania przepisów ustawy włączone zostały: szkoły, szpitale, instytucje kultury, nazwy osiedli, pomniki.

Również trzy senackie komisje (samorządu terytorialnego, infrastruktury, ustawodawcza) zajmą się projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych (druk senacki nr 401). Celem projektu jest doprecyzowanie przepisów o strefach płatnego parkowania, by jasne było, iż opłat za parkowanie nie pobiera się w soboty, niedziele i święta.

20 kwietnia

Sejmowy czwartek upłynie pod znakiem finansów. Komisja finansów publicznych i komisja samorządu terytorialnego zapoznają się ze sprawozdaniem swojej podkomisji dotyczącym projektu nowelizacji ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (druk nr 1232). W nowelizacji chodzi o to, by zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości była ograniczona w sytuacji gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości. Poza tym posłowie powołają drugą podkomisję. Jej celem będzie praca nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych (druk nr 1409). Ponadto posłowie z komisji samorządowej zapoznają się z informacją resortu rozwoju na temat założeń przygotowywanej ustawy zmieniającej ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Źródło: sejm.gov.pl , senat.gov.pl

Pt., 14 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża