Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy lekarze emeryci będą mogli wypisywać papierowe recepty?

Czy lekarze emeryci będą mogli wypisywać papierowe recepty? fotolia.pl

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy przewidujący umożliwienie lekarzom, którzy przeszli na emeryturę lub osiągnęli wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, dalsze, bezterminowe wystawianie recept w postaci papierowej.  

W art. 1 proponowana jest zmiana w Prawie farmaceutycznym  polegającą na wskazaniu w art. 95b, że recepta  w postaci papierowej będzie mogła zostać wystawiona przez lekarza, który przeszedł na emeryturę lub osiągnął wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i nie zgłosił jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, właściwej w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia, gotowości podłączenia się do systemu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

W art. 2 proponowana jest zmiana ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, w zakresie w jakim określa ona datę graniczną stosowania recept w postaci papierowej. Zgodnie z projektem lekarz, który przeszedł na emeryturę lub osiągnął wiek uprawniający do przejścia na emeryturę będzie miał prawo wystawiania recept w postaci papierowej po 7 stycznia 2020 r.

Przypomnijmy, że od 8 stycznia 2020 r. recepty mają być obligatoryjnie wystawiane w wersji elektronicznej. Nieliczne wyjątki od tej zasady, przewidziano w art. 95b Prawa farmaceutycznego. Zatem nawet, jeżeli proponowana zmiana zostanie przyjęta przez Sejm i Senat nie ma szans wejść w życie przed tą datą. 23 grudnia projekt został skierowany do Komisji Zdrowia.

Projekt dostępny jest tutaj www.sejm.gov.pl.

Sob., 4 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel