Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uelastycznienie opieki nad dzieckiem do lat 3

Uelastycznienie opieki nad dzieckiem do lat 3 fotolia.pl

27 maja br. senacka Komisja Rodziny Polityki Senioralnej i Społecznej obradowała nad formami opieki nad dzieckiem w wieku do lat trzech oraz nad potrzebami dzieci w tym wieku, zastanawiając się nad rekomendacjami na przyszłość skierowanymi do tej grupy docelowej.

Celem posiedzenia było wskazanie na konieczność rozwoju najkorzystniejszych ze względu na potrzeby dziecka do lat 3 form opieki. Podczas posiedzenia przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawili dostępne w Polsce formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, strukturę wiekową dzieci objętych opieką, dane dotyczące liczby instytucji i liczby miejsc w latach 2015-2018 oraz zmiany wprowadzone w opiece nad dziećmi do lat  3, szczególnie w programie „Maluch +” zmierzające do zwiększenia liczby miejsc oraz do podniesienia jakości i bezpieczeństwa w żłobkach.

O konieczności wprowadzenia jednolitych standardów jakości usług opiekuńczo-edukacyjnych dla dzieci do lat 3 mówili przedstawiciele różnych organizacji.  Prof. Dorota Kornas- Biela z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przedstawiła potrzeby psychiczne dzieci do lat 3. Wskazała, że dla dziecka w tym wieku konieczna jest obecność jednaj znanej osoby, z reguły matki, która zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Przedstawiciele Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” podkreślali konieczność zapewnienia rodzicom realnej możliwości wyboru pomiędzy opieką instytucjonalną, a opieką osobista i przedstawili przykłady działań jakie w tym zakresie wprowadziły inne kraje UE.

W dyskusji wskazano również na konieczność uelastycznienia instytucjonalnych form opieki nad dziećmi do lat 3, wprowadzenia przyjaznych rodzinie usług, polityki podatkowej i innych form wsparcia finansowego, które dawałyby rodzicom możliwość wyboru i służyłyby również podkreśleniu istotnego wkładu nieodpłatnej pracy kobiet na rzecz rodzin, dzieci i całego społeczeństwa.

Z nagraniem z posiedzenia można zapoznać się tutaj.

Pt., 21 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek