Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Internet obowiązkowy w miejscu stacjonowania karetki i w dyspozytorniach

Internet obowiązkowy w miejscu stacjonowania karetki i w dyspozytorniach fotolia.pl

Wymóg dostępu do sieci internetowej w każdym miejscu stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego i w dyspozytorniach medycznych przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie ratownictwa medycznego.

Projekt ten jest na etapie konsultacji publicznych. Dokument oprócz wymogu dostępu do Internetu podaje także wymagania sprzętowe, które będą musiały spełnić dyspozytornie medyczne.

W projekcie rozporządzenia doprecyzowano obowiązek posiadania łączności radiowej i komórkowej na potrzeby porozumiewania się w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, co ma stanowić gwarancję utrzymania łączności między dyspozytornią medyczną a zespołami ratownictwa medycznego, szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, centrami urazowymi i centrami urazowymi dla dzieci.

Wprowadzono też wymóg posiadania dostępu do sieci Internetu w miejscach stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego i w dyspozytorniach medycznych, co wynika z konieczności zapewnienia przez dysponenta zespołów ratownictwa medycznego niezbędnych warunków umożliwiających korzystanie z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Rozporządzenia określa wykaz świadczeń gwarantowanych, udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego stanowiąc, iż świadczeniami gwarantowanymi z zakresu ratownictwa medycznego są świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez zespoły ratownictwa medycznego w warunkach poszpitalnych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Ponadto w załącznikach do projektu rozporządzenia są zawarte warunki realizacji świadczeń przez poszczególne rodzaje zespołów ratownictwa medycznego: specjalistyczne, podstawowe i lotnicze.

Rozporządzenie zgodnie z projektem ma wejść w życie 1 kwietnia 2019 r.

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl

Sob., 5 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek