Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wody przeznaczone do spożycia – nowe rozporządzenie

Wody przeznaczone do spożycia – nowe rozporządzenie fotolia.pl

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wody powierzchniowe wykorzystywane do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia. Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 74 ust. 1 „nowej” ustawy – Prawo wodne. Zastąpi ono dotychczasowy akt wykonawczy z 2002 r. regulujący tę materię.

Wiele obecnie obowiązujących rozwiązań zostanie utrzymanych, w tym element kluczowy, tj. podział na trzy kategorie jakości wody – od najniższej A1 do najwyższej A3.

Nowością jest m.in. wprowadzenie minimalnej częstotliwości pobierania próbek wody w przypadku, gdy analiza próbek wykaże, że wartości wskaźników jakości wody są lepsze niż wartości graniczne tych wskaźników. Obecnie obowiązujące rozporządzenie nie regulowało tej kwestii, ograniczając się tylko do dopuszczenia zmniejszenia częstotliwości pobierania próbek i pomiaru wartości wskaźników. Natomiast projekt mówi o poborze próbek nie rzadziej niż raz na 6 lat – który to okres wynika z długości cyklu planistycznego w gospodarce wodnej.

Metody równoważne

Dookreślono ponadto stosowanie metodyki referencyjnej analiz innej niż metodyki referencyjne określone w załączniku do rozporządzenia, czyli metodyki alternatywnej. Stosowanie takiej metodyki musi prowadzić do uzyskania bardziej dokładnych wyników analizy próbek wody aniżeli tych, które można uzyskać metodą referencyjną. Uznanie równoważności będzie następowało zgodnie z normą ISO 17994.

Badań równoważności dokonywać będą krajowe laboratoria akredytowane, natomiast całą dokumentację tych badań przedkładana będzie instytutowi badawczemu wykonującemu z zadania z zakresu zdrowia publicznego – czyli Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego – Państwowemu Zakładowi Higieny. PZH będzie odpowiedzialny za sprawdzenie kompletności i poprawności tej dokumentacji w odniesieniu do aktualnej normy ISO 17994 oraz za weryfikację tego, czy badania przeprowadzono w krajowych laboratoriach akredytowanych.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się pod adresem: www.zpp.pl

Pt., 7 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel