Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie będzie adresu w dokumencie prawa jazdy?

Nie będzie adresu w dokumencie prawa jazdy? fotolia.pl

Posłowie Jerzy Gosiewski, Zbigniew Biernat, Krzysztof Maciejewski, Jan Duda, Waldemar Olejniczak zwrócili się z interpelacją do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wyeliminowania adresu z dokumentu "prawo jazdy".

Sytuacja wynika z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 05.01.2011 r. ( Dz.U.) o kierujących pojazdami, który mówi, że osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem jest obowiązana zawiadomić starostę o utracie tego dokumentu, jego zniszczeniu w stopniu powodującym nieczytelność, a także o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w nim zawartych, w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Właściciele zatem prawa jazdy, zgodnie z niniejszym przepisem, zobowiązani są do dokonania jego wymiany w związku ze zmianą miejsca zameldowania. Argument za zmianą dotychczasowego wzoru dokumentu zdaniem wnioskodawców wynika również z faktu wyeliminowania w nowych dowodach osobistych adresu.

W odpowiedzi Ministra czytamy, że umieszczenie tych danych w dokumencie prawa jazdy dotychczas jest niezbędne dla organów egzekwujących prawo zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jednak należy zauważyć, że obecnie trwają końcowe prace nad wdrożeniem systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK 2.0.). Wdrożenie systemu ewidencji kierowców w sposób pozwalający służbom kontrolnym na dostęp do wszelkich danych posiadacze prawa jazdy „online” jest planowane na 4 czerwiec 2018 r.

Minister Infrastruktury i Budownictwa rozważy jednak rezygnację z umieszczania adresu miejsca zamieszkania posiadacza prawa jazdy po uruchomieniu ww. systemu ewidencji kierowców.

Pt., 12 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk