Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Walki z dopalaczami ciąg dalszy

Dopiero co na Zespole ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej opiniowany był projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stwarzający możliwości czasowego wycofania produktu z obrotu na czas niezbędny do przeprowadzenia oceny i badań jego bezpieczeństwa, a na posiedzenie Zespołu trafia kolejna nowelizacja tej ustawy. Tym razem ogranicza się ona do uzupełnienia załączników do ustawy – wykazów środków odurzających oraz psychotropowych – o nowe substancje.

Jak wskazują projektodawcy zmiana w przywołanych wykazach jest konieczna ze względu na pilną potrzebę objęcia kontrolą ustawową substancji chemicznych, które są w ostatnim czasie przedmiotem obrotu handlowego (tzw. dopalaczami). Przeprowadzone badania wskazały, że w dopalaczach znajdują się w szczególności takie substancje jak:

  • związki JWH-007, JWH-019, JWH-081, JWH-122, JWH-203, JWH-210, AM-694 i RCS-4 stanowiące syntetyczne kannabinoidy. Związki te są używane jako dodatki do sprzedawanych mieszanek ziołowych, a wywołują efekty bardzo podobne do tych, które wywołują wprowadzone do organizmu produkty konopi innych niż włókniste (w szczególności marihuana i haszysz);
  • pochodne katynonu (4-EMC, 4-MEC, 4-FMC, Metedron, Metaamfepramone) – alkaloidy naturalne zbliżone strukturą i działaniem do takich stymulantów jak np. amfetamina, czy efedryna;
  • butylon – substancja syntetyczna powodująca podniesienie ciśnienia krwi i halucynacje. Następnego dnia po zażyciu występuje obniżona zdolność koncentracji, senność albo drażliwość, czy zawroty głowy.

Żadna z tych substancji nie znajdowała się na obowiązującej obecnie liście substancji zakazanych – stąd konieczność ich dopisania (oraz kilku innych) w ramach opiniowanej nowelizacji.

Śr., 8 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: