Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rewolucja w psychiatrii dziecięcej

Rewolucja w psychiatrii dziecięcej fotolia.pl

W poniedziałek, 10 lutego br. w Warszawie odbyło się posiedzenie trójstronnego zespołu ds. Ochrony Zdrowia działającego przy Ministerstwie Zdrowia. Podczas obrad zaprezentowano nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Nowy model opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży ma opierać się na wsparciu pacjentów w ich najbliższym środowisku, w tym celu planuje się stworzenie trójstopniowego poziomu referencyjności.

Pierwszy poziom, który do tej pory nie istniał, zakłada utworzenie około 300  Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla dzieci i młodzieży, na poziomie powiatów. W tych nowo powstałych poradniach najmłodsi pacjenci otrzymywaliby opiekę wykwalifikowanej kadry: psychologa, terapeuty środowiskowego i dwóch psychoterapeutów. Ośrodki te stanowiły by swoistego rodzaju „sito” do kierowania pacjentów z poważniejszymi zaburzeniami do ośrodków wyższych poziomów oraz rozwiązywanie problemów, które nie wymagają interwencji psychiatry na poziomie lokalnym. Aby skorzystać ze świadczeń udzielanych w poradniach mali pacjenci nie będą potrzebowali skierowania. Docelowo każdy powiat powinien posiadać jeden Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Jeżeli pacjent będzie wymagał pomocy farmakologicznej lub wizyty u psychiatrii wówczas kierowany będzie do Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Ośrodki te będą zarówno poradniami zdrowia psychicznego jak i oddziałami dziennymi. W każdym z ośrodków wymaga się zatrudnienia co najmniej jednego lekarza psychiatry i jednej pielęgniarki ponadto psychologów i psychoterapeutów.

Trzeci poziom opieki obejmie szpitale psychiatryczne dla dzieci i oddziały psychiatryczne dla dzieci. Obecnie na tym poziomie opiera się cały system opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Polsce. Na hospitalizację kierowani byli by tylko ci pacjenci, którzy  wymagają całodobowej opieki specjalistów. Na oddziałach tych realizowane byłyby planowane przyjęcia, a także przyjęcia w sytuacji zagrożenia życia małego pacjenta.

Narodowy Fundusz Zdrowia na nowy model opieki psychiatrycznie dzieci i młodzieży przeznaczył w roku 2020 kwotę 242,5 miliona złotych. Nowy plan finansowy NFZ ma zostać wdrożony z dniem 1 kwietnia br. Zarządzenie w tej sprawie podjął Prezes NFZ w dniu 10 lutego br. Tutaj treść zarządzenia.

Na chwilę obecną do realizacji nowego modelu psychiatrii przystąpiły następujące województwa: mazowieckie, wielkopolskie, małopolskie, świętokrzyskie i śląskie.

Podczas posiedzenia przedstawicielka biura ZPP zwracała uwagą na niedoszacowanie kosztów działania Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Na chwilę obecną na działalność jednego ośrodka przeznaczonych będzie około 770 tys. zł. Z kwoty tej będą pokrywane zarówno wynagrodzenia kadry zatrudnionej w ośrodku, ale także koszty lokalowe oraz wszelakie koszty prowadzenia działalności (lokal, wyposażenie, media).

Problemem jest także permanentny brak kadry zarówno wśród lekarzy psychiatrów dziecięcych (na chwilę obecną w Polsce mamy około 400 lekarzy tej specjalizacji, z czego 300 pracuje w Warszawie) jak i psychoterapeutów dziecięcych. Pomimo zapowiedzi, iż rozpoczęto już szkolenia wykwalifikowanej kadry, to szkolenia te zakończą się dopiero za dwa lata, co oznacza, że do momentu zakończenia szkoleń nie będzie miał kto pracować  w Ośrodkach Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla dzieci i młodzieży, szczególnie na terenie mniejszych powiatów.

Wiceminister Zdrowia- Józefa Szczurek- Żelazko zapowiedziała, że resort będzie na bieżąco monitorował czy nowy system opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży działa. Złożyła przy tym obietnicę reakcji w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, zarówno z wdrażaniem jak i samym późniejszym działaniem nowego- trójstopniowego modelu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży.

Pt., 14 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek